Yabancılar için hazırlanan Türkçe ve akademik Türkçe ders kitaplarındaki söz varlığı: Sağlık bilimleri örneği
Vocabulary in Turkish and academic Turkish textbooks prepared for foreigners: The case of health scinces
  1. Tez No: 985378
  2. Yazar: EDA OUTEDEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇEN GÖÇEN ÖZDEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
Özet
Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde kelime bilgisi, dört temel dil becerisinin gelişiminde önemli bir görev üstlenmektedir. Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde öğrenicilere hangi kelimelerin öncelikli olarak sunulacağı, öğretim süreci açısından önem taşımaktadır. Öğretilecek kelimelerin hangi sıklıkla, hangi öğretim aşamasında ve hangi bağlamlar içerisinde verileceği, dil öğrenme sürecinin doğasına uygun olarak dikkatle planlanmalı ve yapılandırılmalıdır. Öğretim materyallerinde yer alan kelimelerin sıklığı, konu dağılımı, kullanım bağlamları ve öğrenici seviyesine uygunluğu, etkili bir kelime öğretimi için belirleyici unsurlar arasında yer almaktadır. Bu araştırmada, yabancılar için hazırlanmış Türkçe ve akademik Türkçe ders kitaplarında yer alan sağlık temalı kelimeler incelenmiştir. Sağlık alanı, eğitim, mesleki uygulamalar ve günlük yaşam açısından önemli bir iletişim alanıdır. Yabancı dil olarak Türkçe öğrenen bireylerin bu alandaki terimleri doğru ve etkili şekilde kullanabilmeleri gerekmektedir. Sağlıkla ilgili kelime eksikliği hem akademik hem de pratik iletişimde yetersizliklere yol açabilmektedir. Bu nedenle, öğretim materyallerinde alan odaklı kelime öğretimine yer verilmesi, özel amaçlı dil öğretimi açısından önem taşımaktadır. Sağlık alanına ait kelimelerin öğretim materyallerinde hangi sıklıkta, hangi bağlamda ve hangi seviyelerde bulunduğu belirlenerek, özel amaçlı Türkçe öğretimine yönelik materyal geliştirme çalışmalarına katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışmasıdır. Bu araştırma kapsamında yabancılar için hazırlanmış Türkçe ve akademik Türkçe ders kitapları olmak üzere 16 kitap incelenmiştir ve bu kitaplardaki sağlık temalı üniteler seçilmiştir. Kitaplardaki veriler doküman analizi ile toplanmıştır. Elde edilen veriler sıklıkları bakımından tablolar halinde sunulmuştur. Tespit edilen kelimeler,“Sağlık Bilimlerinin Anahtar Sözcükleri Listesi”(Demirbaş, 2023) ile karşılaştırılmıştır. Kitapların kelime sayılarını tespit etmek ve kullanım sıklıklarını ortaya koymak için CİBAKAYA 2.4.1 yazılımı kullanılmıştır ve Microsoft Excel programından yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, akademik Türkçe kitaplarında sağlık alanına ait daha fazla teknik terime yer verildiği, buna karşın genel Türkçe kitaplarında daha çok gündelik ve temel sağlık kelimelerinin yer aldığı tespit edilmiştir. Genel Türkçe ders kitaplarında,“Sağlık Bilimlerinin Anahtar Sözcükleri Listesi”ndeki tüm kelimelerin yer alması beklenmemekle birlikte, en azından listedeki ilk 100 kelimenin belirli bir oranının kitaplarda bulunması önem taşımaktadır. Akademik Türkçe kitaplarının SBSL listesiyle karşılaştırıldığında ise daha yüksek oranda örtüştüğü görülmüştür. Bu bulgular, özel amaçlı Türkçe öğretiminde hedef odaklı kelimelerin seçilmesinin gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, öğretici ve materyal geliştiricilere rehberlik edecek nitelikte olup, özel amaçlı Türkçe öğretiminin gelişimine katkı sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
In teaching Turkish as a foreign language, vocabulary plays an important role in the development of the four basic language skills. In teaching Turkish as a foreign language, it is important to consider which words should be prioritised for learners. The frequency, teaching stage and context in which words are taught should be carefully planned and structured in accordance with the nature of the language learning process. The frequency of words in teaching materials, subject distribution, usage contexts, and suitability for the learner's level are among the determining factors for effective vocabulary teaching. In this study, health-themed words in Turkish and academic Turkish textbooks prepared for foreigners were examined. The field of health is an important area of communication in terms of education, professional practice, and daily life. Individuals learning Turkish as a foreign language need to be able to use terms in this field correctly and effectively. A lack of health-related vocabulary can lead to inadequacies in both academic and practical communication. Therefore, including field-specific vocabulary teaching in teaching materials is important in terms of special-purpose language teaching. By determining the frequency, context, and levels at which health-related terms appear in teaching materials, this study aims to contribute to the development of materials for special-purpose Turkish language instruction. This study is a case study, one of the qualitative research methods. Within the scope of this research, 16 books, including Turkish and academic Turkish textbooks prepared for foreigners, were examined, and health-themed units in these books were selected. The data in the books were collected through document analysis. The obtained data were presented in tables according to their frequencies. The identified words were compared with the 'Key Words List of Health Sciences' (Demirbaş, 2023). CİBAKAYA 2.4.1 software and Microsoft Excel were used to determine the number of words in the books and reveal their frequency of use. The research revealed that academic Turkish textbooks contain more technical terms related to the field of health, while general Turkish textbooks contain more everyday and basic health words. While it is not expected that all words in the 'Key Words List of Health Sciences' will be included in general Turkish textbooks, it is important that at least a certain percentage of the first 100 words in the list are present in the books. When compared with the SBSL list of academic Turkish books, a higher degree of overlap was observed. These findings highlight the need to select target-oriented words in special-purpose Turkish language teaching. This study aims to contribute to the development of special-purpose Turkish language teaching by providing guidance to teachers and material developers.