L'imaginaire dans le theatre de Eugene Ionesco
Eugene Ionesco'nun tiyatrosunda düş dünyası
- Tez No: 98539
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL İNAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
ÖZET İkinci dünya savaşı sonrası Kıta Avrupasında, siyasal ve sosyal yapıda oluşan olumlu ya da olumsuz radikal değişiklikler, doğal olarak edebiyat ve sanat dünyasına çarpıcı biçimlerde yansımıştır. Karşılıklı oluşum ve etkileşimler, kimi etik sorunların yanında, iletişim bozukluğu, yabancılaşma(alienation), psişik bozukluklar v.b. gibi sorunları da getirmiştir. Bireye kendi iradesi dışında kabul ettirilmiş olan bu olumsuz atmosfer, edebiyat dünyasında genel bir moral çöküşe, dahası kötümserliğe neden olmuştur. Akla güvensizlik, tanrıtanımazlık, değerlerin çöküşü ya da iflası, evrenin anlamsızlığı (absurdite) ve insanın yalnızlığı, insanlık durumunun (la condition humaine) kırılgan yapısı, tiyatro dünyasına da yansımış, bunun zorunlu sonucu olarak.“modern tiyatro”(theatre de l'absurde) anlayışı, varlık- yokluk sorunsalı çerçevesinde ortaya çıkmış olan varoluşçuluk (existentialisme) akımına koşut olarak ortaya çıkmıştır. 1950'li yıllardan başlayarak, Samuel Beckett, Arthur Adamov ve Eugene lonesco gibi kimi tiyatro yazarları, derin iç sıkıntısı (anxiete), uyumsuz-saçma (absürde), uyumsuzluk (absurdite), boğuntu (angoisse) gibi metafizik konuları ele almışlardır. İşlenen konularjnsanın zavallılığı, başarısızlığı, nesnelerin buyurgan egemenliği, toplumsal anonim yapı, yaşlılık, hastalık, sıkıntı ve iletişimsizlik gibi insana özgü temel sorunlardır.“L'imaginaire dans le theatre de Eugene lonesco”başlıklı tezimizde anılan sorunsalları, lonesco'nun oyunlarında üç bölüm halinde inceledik.Te malaise existentiel“ (Varoluşsal huzursuzluk) başlıklı birinci bölümde (Varlık ve sıkıntı) ”L'angoisse d'etre“ sorununu, bireyin yalnızlığı ve çaresizliği ve ölümlülüğü çerçevesinde ele aldık. Yine bu bölümde, ”La revolte ou la malediction de la pesanteur“ (Başkaldırı ya da ağırlığın kötücüllüğü) alt başlığıyla, başkaldırı ve nesne-insan sorununu, ölüm tematiği içerisinde değerlendirdik. ”L'euphorie de l'imaginaire“ (Düşselin derin hazzı) başlıklı ikinci bölümde, ölüm sorunsalından kaçmaya çalışan bireyin, düşsel (imaginaire) bir evrene sığınma çabalan ve yöntemlerini ele aldık. ”L'inconsistance dumonde transfigure) (Değiştirilmiş dünyanın süreksizliği) alt başlığıyla“düşüş”(la chute) ve“boşluk”(le vide) konularını irdeledik.“Aux confıns de l'imaginaire”(Düşselin sınırlarında) başlıklı üçüncü ve son bölümde ise aydınlık-karanlık ikilemi ve karşıtlığını inceledik.“La circularite de l'etre”(Varlığın çevrimselliği) alt başlığıyla da varılan uç noktanın ölüm olduğunu gösterdik. Sonuç olarak, lonesco'nun“birey”i, tarihsel, toplumsal, ekonomik ve ahlaki koşulların doğurduğu bir“çözümsüzlük”ve“ çıkışsızlık”sorunsalı içinde, yalnızlık, iletişimsizlik, sıkıntı gibi çağdaş olumsuzluklardan hareketle varlığı, insanlık durumunu sorgulamıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT After the Second World War, the positive and negative changes in the social and political stuctures of the continent of Europe has naturally effected the world of art and literature strikingly. Reciprocal formations and interactions brought in problems such as communication disorders, alienation (alienation) and psychic disorders as well as certain ethical and moral problems. This negative atmosphere which is asserted on the individual out of his own will has led to a general moral destruction in the world of literature, thus causing a great deal of pessimism. Lack of trust on human intelligence, atheism, the collapse of values, the meaninglessness of the universe (absurdite), the loneliness of the human being and the fragile structure of human condition (la condition humaine) has been reflected on the world of theatre and as an inevitable result of these, the concept of the“modern theatre”(theatre de I'absurde) has originated parallel to the existantialism movement which had taken shape around the framework of“existence-nonexistence”problematic. As of 1950's, theatre script writers like Samuel Beckett, Arthur Adamov and Eugene lonesco have dealt with metaphysical issues like anxiety (anxiete), maladjustment-absurdity (absurdite) and suffocation (angoisse). The themes of these scripts were basic problems of human kind such as the misery of human beings, failure, the commanding dominancy of objects, the anonymous social structure, aging, illness, boredom and lack of communication. In our thesis titled“L'imaginaire dans le theatre de Eugene lonesco”, we have examined the aforesaid problems in three different chapters, starting out from lonesco's plays. In the first chapter titled“Le malaise existentiel”(Existentialist Restlessness), we have examined the problem of“L'angoisse d'etre”(The distress of being) under the framework of the solitude, helplessness and mortality of the individual. Again in thischapter, we have evaluated the rebellion and object-man problematic within the theme of death under the subtitle“La revolte ou la malediction de la pesanteur”(Revolt or the wickedness of burden). In the second chapter titled“L'euphorie de l'imaginaire”(The euphory of the imaginary“, we have studied the efforts and methods of the individual who is trying to escape the mortality problem and taking shelter in an imaginary (imaginaire) universe. We have scrutinized the ”falling“ (la chute) and ”blankness“ (le vide) topics under the subtitle of ”L'inconsistance du monde transfigure“ (The discontinuity of the transformed world). In the third and last chapter named ”Aux confins de l'imaginaire“ (At the boundary of the imaginary”, we have evaluated the dilemma and contradiction of illumination-darkness. Under the subtitle“La circularite de I'etre”(The cyclicity of being), we have shown that the extreme point of arrival is death. As a result, the“individual”of lonesco has questioned existence and human condition.taking the contemporary negativenesses like loneliness.lack of communication and distress as a starting point, within the framework of“having no solution”and“being at a dead-end”problematics which arise from the historical, social, economical and moral conditions.