İlköğretim 6. sınıf İngilizce dersi taslak öğretim programının alanda deneme uygulaması aşamalarının gerçekleştirilme düzeyinin incelenmesi
The Realization levels of field test application phases for 6 th grade English language draft curriculum
- Tez No: 98540
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET AKKOYUNLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim 6. sınıf İngilizce dersi taslak öğretim programının alanda deneme uygulaması aşamalarının gerçekleştirilme düzeyini incelemektir. Veriler, ilköğretim 6. sınıf İngilizce dersi taslak öğretim programının alanda deneme uygulamasına katılan formatör öğretmenler, ingilizce öğretmenleri, programı geliştiren komisyon üyeleri ve program geliştirme uzmanlarından anket yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde frekans ve yüzde hesapları kullanılmış, elde edilen bulgular tablolaştırılmıştır. Araştırmanın sonuçları aşağıda özetlenmiştir. 1- İlköğretim 6. sınıf İngilizce dersi taslak öğretim programının tanıtımı ve alanda deneme uygulaması ile ilgili düzenlenen hizmet içi eğitim kursunun başarılı ve amaçlarına uygun geçtiği, 2- Alanda deneme uygulamasıyla ilgili düzenlenen hizmet içi eğitim kursundan sonra okullarında formatör öğretmen olarak görev alan öğretmenler, okullarında uygulamaya katılacak olan diğer ingilizce öğretmenlerini bilgilendirmiş ve gerekli koordinasyonu sağlayarak deneme uygulamasının verimli ve başarılı bir şekilde sonuçlanmasında önemli katkıları olduğu, 3- Hem formatör öğretmenler hem de İngilizce öğretmenlerinin büyük bir çoğunluğu deneme uygulaması süresince kendilerinden alınacak bilgi ve görüşlerin göz önünde tutulacağına inandıkları ve bunun da uygulamanın verimli ve başarılı bir şekilde yürütülmesinde büyük bir etken olduğu, 4- Geliştirilen her programın alanda deneme uygulamasının yapılması gereği,II 5- Alanda deneme uygulaması yapılacak olan programların her öğretim yılı bir sınıfı kapsayacak şekilde aşamalı olarak yapılması gereği, 6- Alanda deneme uygulamasıyla ilgili taslak programın, veri toplama araçlarının, eğer varsa deneme materyallerinin yeteri kadar çoğaltılarak zamanında okullara gönderilmelerinin uygulamayı olumlu yönde etkilediği, 7- Alanda deneme uygulaması hizmet içi eğitim kursunun süresinin uzatılması, kursların düzenlendiği mekanların fiziki şartlarının iyi ve yeterli olmasının kursun verimliliği üzerinde çok olumlu bir etkisi olduğu, 8- Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığınca hazırlanan ve alanda deneme modeline göre alanda deneme uygulaması gerçekleştirilen ilköğretim 6. sınıf İngilizce dersi taslak öğretim programın deneme uygulamasının plânlama, uygulama ve sonuç aşamalarında yer alan program geliştirme uzmanları, programı hazırlayan komisyon üyeleri ile uygulama aşamasında görev alan formatör öğretmenler ve ingilizce öğretmenlerine göre deneme uygulamasının aşamalarının gerçekleştirilme düzeyinin gayet başarılı ve verimli bir şekilde gerçekleştirildiği sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of this research is to ascertain the realization levels of field test application phases for 6th grade English language draft curriculum. The data were obtained through a questionnaire administered to teacher trainer English teachers, teachers of English, commission members who developed the curriculum and curriculum development specialist. All of the above people participated in the field testing process of 6th grade English Draft Instruction Curriculum. In the analysis of the data, the frequency and percentage calculations were used and the findings were prepared as tables. The results of the research, as a summary, are as follows: 1- The in-service training course arranged for the introducing and field testing of 6th grade English Draft curriculum (primary education) has been successful in conformity with its goals. 2- After the in-service training course, the trainer teachers informed the other teachers in their schools who will join the application and they provided with the necessary coordination and in this way, they contributed to the well-applied field testing process. 3- It has been reached a conclusion that both the teacher trainer and the normal English teachers believed that their views would be used during the field test process, and thus it is clear that the application was realized successfully. 4- It is vital importance that each curriculum developed should be field tested. 5- It is necessary that the curricula to be field-tested should be done phase by phase and it should cover one grade each year.IV 6- The draft curriculum, data collection instruments and the materials, if a few, should be dublicated on time and sent to schools. The result shows that this affects the application positively. 7- The extending of the duration of the inservice training course for field testing and the improving of the physical conditions of the course climates have a positive effect on the productivity of the course. 8- It has been reached the results that the primary education 6th grade English Draft curriculum prepared by Education Research and Development Directorate was field-tested. According to curriculum development specialist who were present at the planning, application and conclusion phases of the field-testing process, including the commision members who prepared the curriculum, the assigned teacher trainer English teachers and teachers of English, the phases of the field testing have been very efficent and successful.