Okul yöneticilerinin bilişsel esneklik ve örgütsel yenilikçilik algılarının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Examining the perceptions of cognitive flexibility and organizational innovation of school principles according to different
- Tez No: 985393
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim kurumlarında görev yapan yöneticilerin bilişsel esneklik düzeylerinin örgütsel yenilikçilik algıları üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeliyle gerçekleştirilmiştir. İstanbul ilindeki Beylikdüzü ve Esenyurt ilçelerinde 2024-2025 eğitim yılı içerisinde görev yapan toplam 578 okul yöneticisinden Google Form üzerinden elde edilen veriler, Bilişsel Esneklik Ölçeği ve Örgütsel Yenilikçilik Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde t-testi, ANOVA ve betimsel istatistik teknikleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre yöneticilerin bilişsel esneklik düzeyleri genel olarak yüksek düzeyde olup, yaş, okul türü ve yönetim görevi gibi değişkenlere göre anlamlı farklılık göstermektedir. Özellikle genç yaş grubundaki yöneticilerin daha esnek düşünme becerilerine sahip oldukları belirlenmiştir. Örgütsel yenilikçilik açısından ise kadın yöneticilerin süreçleri daha olumlu değerlendirdiği ve zümre başkanlarının yenilikçilik düzeyinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Mesleki kıdemin bu değişkenler üzerinde anlamlı bir etkisinin bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda, eğitim kurumlarında yenilikçiliği artırmak amacıyla yöneticilere yönelik esnek düşünme, alternatif çözüm geliştirme ve değişim yönetimi gibi konularda hizmet içi eğitimlerin planlanması önerilmektedir. Bununla birlikte, örgüt kültüründe bilişsel esnekliğe dayalı liderlik anlayışının yaygınlaştırılması da yenilikçilik ortamını destekleyici önemli bir strateji olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effect of cognitive flexibility levels of administrators working in educational institutions on their perceptions of organizational innovation. The research was conducted using the descriptive scanning model, one of the quantitative research methods. Data obtained from a total of 578 school administrators working in Beylikdüzü and Esenyurt districts of Istanbul province in the 2024-2025 academic year were collected via Google Form using the Cognitive Flexibility Scale and Organizational Innovation Scale. T-test, ANOVA and descriptive statistics techniques were used in the analysis of the data. According to the findings, the cognitive flexibility levels of administrators are generally high and show significant differences according to variables such as age, school type and management position. It was determined that administrators, especially in the younger age group, have more flexible thinking skills. In terms of organizational innovation, it was determined that female administrators evaluated the processes more positively and the innovativeness level of department heads was higher. It was concluded that professional seniority did not have a significant effect on these variables. As the cognitive flexibility levels of managers working in educational institutions increase, it is observed that their perception of organizational innovation increases significantly. As a result of the research, it is recommended that in-service trainings be planned for managers on topics such as flexible thinking, alternative solution development and change management in order to increase innovation in educational institutions. In addition, the dissemination of a leadership approach based on cognitive flexibility in organizational culture will also be an important strategy to support the innovation environment.