Türk siyasal hayatında üslup ve mizah (1982-2002)
Style and humor in Turkish political life (1982-2002)
- Tez No: 985420
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇOLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Samsun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu doktora tezi, siyasi iletişimde mizahın kullanım alanlarını, siyasi liderlerin mizahı neden, nasıl bir strateji unsuru olarak kullandıklarını ve bu kullanımın söylem içindeki etkilerini bütüncül bir biçimde ortaya koymayı amaçlamıştır. Özellikle Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan ve Tansu Çiller gibi siyasal arenada etkili olmuş liderlerin siyasi yaşam öyküleri, politik düşünce yapıları, liderlik anlayışları ve iletişim stratejileri detaylı olarak analiz edilmiştir. Bu biyografik ve ideolojik altyapı, mizahın üslup, söylem ve retorik içindeki konumunun anlaşılması için sağlam bir temel oluşturmuştur. Çalışma mizah üslup retorik etkileşimlerine odaklanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi genel kurul konuşmaları, televizyon programları, belgeseller, liderlik profilleri, gazete karikatürleri ve mizah dergilerindeki temsil biçimleri üzerinden mizahın kullanım alanlarını derinlemesine bir perspektif üzerinden inceleyerek liderlerin stratejik bir unsur olarak mizahi kullanımlarını karşılaştırmalı olarak göstermektedir. Genel Kurul konuşmaları gibi resmî söylem alanlarında mizahın ne zaman, hangi bağlamda kullanıldığı; karikatür ve dergilerdeki temsillerin, TV programları ve belgesellerde söylem içindeki mizahi kodlarla nasıl örtüştüğü ya da ayrıştığı incelenmiştir. Mizahın siyaset bağlamında bu kadar yaygın ve güçlü biçimde kullanılmasının nedenleri de bu çalışmada ele alınmıştır. Bunlar arasında kriz yönetimi ihtiyacı, halkla bağ kurma arzusu, eleştirileri yumuşatma stratejisi, toplumsal kutuplaşmayı hafifletme, lider imajını sempatik hâle getirme gibi birçok motivasyon saptanmıştır. Mizah‐siyaset‐söylem üzerinden Türkiye özelinde ortaya konan bu çalışma lider söylemleri ve lider etkileşimleri üzerine genel değerlendirmeler yapılmıştır. Liderlerin mizahı bir üslup unsuru olarak kullanması, sadece söylemin biçimsel zenginliğini artırmakla kalmamakta; politik meşruiyet, kamuoyu desteği ve algı kontrolü açısından stratejik bir avantaja dönüşmektedir. Ayrıca mizahın siyasal iletişimde yalnızca bir eğlence aracı değil; ideolojik kodların iletilmesi, toplumsal rızanın üretilmesi ve tabanla duygusal bağ kurulması yönünden de önemli işlevler üstlendiğini göstermektedir. Bu çalışmanın literatüre katkısı, mizah-siyaset-söylem alanında hem yöntemsel olarak hem de teorik olarak (mizahın özel iletişim stratejisi olarak önemini vurgulama) yenilik içermesindedir. Çalışma, gelecekte siyasal lider söylemlerinde mizahın sınırları, etik boyutu, toplumsal etkileri ve medya tarafından yeniden şekillenişi gibi konular için açılan yeni bir zemin sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This doctoral thesis has aimed to comprehensively examine the areas of application of humor in political communication, why and how political leaders use humor as a strategic element, and the effects of this use within discourse. In particular, the political biographies, political thought structures, leadership approaches, and communication strategies of influential leaders in the political arena, such as Bülent Ecevit, Süleyman Demirel, Turgut Özal, Alparslan Türkeş, Necmettin Erbakan, and Tansu Çiller, have been analyzed in detail. This biographical and ideological foundation has provided a solid basis for understanding humor in terms of style, discourse, and rhetoric. Focusing on the interaction between humor, style, and rhetoric, this study has examined the areas of humor usage through a deep perspective by analyzing the forms of representation in Turkish Grand National Assembly plenary speeches, television programs, documentaries, leadership profiles, newspaper cartoons, and humor magazines, thereby comparatively demonstrating leaders' strategic use of humor. It has been examined when and in what context humor is used in official discourse spaces such as General Assembly speeches, and how representations in cartoons and magazines coincide with or diverge from humorous codes within the discourse. The reasons why humor is used so widely and powerfully in the political context have been also addressed in this study. Among these, many motivations have been identified, including the need for crisis management, the desire to connect with the public, the strategy of softening criticism, alleviating social polarization, and making the leader's image more sympathetic. This study, which focuses on Turkey through the lens of humor, politics, and discourse, has been provided general assessments of leadership discourse and interactions. Leaders' use of humor as a stylistic element not only enriches the form of discourse but also translates into a strategic advantage in terms of political legitimacy, public support, and perception control. Furthermore, it has demonstrated that humor in political communication is not merely a tool for entertainment; it has also served important functions in terms of conveying ideological codes, generating social consent, and establishing an emotional bond with the base. This study has contributed to the literature by introducing methodological and theoretical innovations (emphasizing the importance of humor as a specific communication strategy) in the field of humor-politics-discourse. The study has provided a basis for future research on topics such as the limits of humor in political leaders' discourse, its ethical dimension, its social effects, and its reshaping by the media