Kripto varlıklar ve kamusal düzenleme
Cryptoassets and public regulation
  1. Tez No: 985475
  2. Yazar: GÖKSU BODUROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL BAHÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye (kamu Ekonomisi) Ana Bilim Dalı
Özet
Sağladığı çeşitli avantajlar sayesinde kripto varlıklar farklı bir finansal varlık sınıfı olarak özellikle 2017 yılından itibaren hem dünyada hem de ülkemizde yoğun ilgi görmektedir. Ancak bu varlıkların barındırdığı riskler tüketicilerin korunması ve piyasa bütünlüğü açısından önem arz etmekte ve bu varlıkların herhangi bir düzenleme olmaksızın alınıp satılmasının ekonomik etkilerinin neler olduğu tam olarak kestirilememektedir. Bu durumun farkında olan ülkemiz ve çeşitli dünya ülkeleri, bu konuya ilişkin çalışmalar yapmaya devam etmektedir. Bu çalışmada, kripto varlık ekosistemin ve aktörlerinin finans sistemi içerisindeki yeri ortaya konulmakta, kripto varlıkların düzenlenmeye neden ihtiyacı olduğu farklı açılardan tartışılmakta, küresel boyutta kripto varlık gelişmelerini özetleyen çok yönlü bilgi ve değerlendirmelere yer verilmektedir. Öte yandan, Türkiye'de kripto varlıkların daha çok yatırım aracı olarak kullanılması sebebiyle düzenlemenin olası şartlarını içeren öneri ve değerlendirmeler bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the various advantages they provide, crypto assets have attracted great interest both in the world and in our country as a different financial asset class, especially since 2017. However, the risks inherent in these assets are important in terms of protecting consumers and market integrity, and the economic effects of buying and selling these assets without any regulation cannot be fully predicted. Our country and various world countries are aware of this situation and continue to conduct studies on this issue. In this study, the place of the crypto asset ecosystem and its actors in the financial system is revealed, the reason why crypto assets need to be regulated is discussed from different perspectives and information and evaluations summarizing crypto asset developments on a global scale are included. On the other hand, suggestions and assessments are made regarding the possible conditions of regulation, as crypto assets are used more as investment instruments in Türkiye.