İş anlamı ve mutluluk arasındaki ilişkide sosyal güvenin aracılık rolünün incelenmesi
The mediating role of social safeness on the relationship between work meaning and happiness
- Tez No: 605317
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ HAYDAR ŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, İşletme, Education and Training, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırmanın amacı , iş anlamı ve mutluluk arasındaki ilişkide sosyal güvenin aracılık rolünün incelenmesidir. Araştırmanın çalışma grubu Bilecik Belediyesi, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi'nde ve Bozüyük Belediyesi'nde çalışan ve uygun örnekleme yöntemiyle araştırmaya dahil edilen 390 iş görenden oluşmaktadır. Araştırma verileri üç ölçme aracı ile toplanmıştır. Katılımcıların iş anlamı düzeylerine ilişkin veriler; İş Anlamı Ölçeği ile sosyal güven düzeylerine ilişkin veriler; Sosyal Güvende Hissetme ve Memnuniyet Ölçeği ile mutluluk düzeylerine ilişkin veriler ise Öznel Mutluluk Ölçeği ile elde edilmiştir. Cinsiyet, medeni durum, çalışma yılına ilişkin veriler Kişisel Bilgi Formu ile elde edilmiştir. Kullanılan ölçme araçlarıyla elde edilen veriler, amaçlarda verilen durumlara uygun istatistiksel tekniklerle analiz edilmiştir. Öncelikle araştırmadaki katılımcılara uygulanan ölçeklerden elde edilen veriler kodlanarak bilgisayara yüklenmiştir. Elde edilen verilerin analizinde SPSS (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı kullanılmıştır. İşgörenlerin iş anlamı, sosyal güven ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkiler korelasyon analiziyle, işgörenlerin iş anlamı ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkide sosyal güvenin aracı rolü regresyon analiziyle, işgörenlerin cinsiyet, medeni durum ve çalışma durumlarına göre iş anlamı, sosyal güven ve öznel mutluluk düzeyleri arasındaki farklılıklar t testi ile işgörenlerin çalışma yıllarına göre iş anlamı, sosyal güven ve öznel mutluluk düzeyleri arasındaki farklılıklar ise varyans analizi ile test edilmiştir. Veri analizi sonucunda işgörenlerin iş anlamı, sosyal güven ve mutluluk düzeyleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. Ayrıca işgörenlerin iş anlamı ile mutluluk arasındaki ilişkide sosyal güveninin aracılık rolünün test edilmesinde ilk aşama olarak; iş anlamı ile sosyal güven arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmektedir. İkinci olarak sosyal güven ile mutluluk arasında pozitif bir ilişki bulunmuştur. Aracılık analizinin üçüncü aşamasını test etmek amacıyla yapılan analizde iş anlamının, mutluluk ile pozitif ilişkili olduğu saptanmıştır. Dördüncü aşamada ise mutluluğun yordayıcıları olarak iş anlamı ve sosyal güven birlikte analize dahil edilmiş ve iş anlamının, mutluluğu yordama katsayısının üçüncü aşamaya göre düştüğü ancak ilişkinin hala anlamlı olduğu görülmüştür. Bu sonuç, işgörenlerin iş anlamı ve mutluluk düzeyleri arasındaki ilişkide sosyal güvenin kısmi aracılık rolüne sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular ışığında, araştırmadan elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecek araştırmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the mediating role of social safeness on the relationship between work meaning and happiness. The study group consisted of 390 employees who work in Bilecik Municipality, Eskişehir Odunpazarı Municipality and Bozüyük Municipality. Convenience sampling method was used to collect the data. The data were collected with three measuring tools. The data on the level of work meaning of participants were measured with Work and Meaning Scale; the data for social safeness levels were obtained with Social Safeness and Satisfaction Scale and the data on the level of happiness were obtained by the Subjective Happiness Scale. The data for demographic variables were obtained from the Personal Information Form. First, the data were encoded and uploaded to the computer. Statistical Package for Social Sciences statistical program was used to analyze the data. The relationships between the work meaning, social safeness and happiness levels of the employees were analyzed by correlation analysis; the predictive role of social safeness in the relation between the work meaning and happiness levels of the workers were analyzed by regression analysis; the differences of employees about work meanings, social safeness, and subjective happiness levels according to gender, marital status and employment status in private or public institutions were analyzed by t test; the differences of employees between the work meanings, social safeness and subjective happiness levels according to the years of work were analyzed by analysis of variance. According to the research findings, there was a significant relationship between work meaning, social safeness and happiness levels. Moreover, as the first step in testing the mediating role of social safeness between work meaning and happiness, it was seen that there was a positive relationship between job meaning and social safeness. Secondly, it was found that there was a positive relationship between social safeness and happiness. In the the third stage of mediating analysis, it was found that work meaning was positively related to happiness. In the fourth stage, the meaning of work and social safeness was analyzed together as the predictors of happiness and it was seen that the coefficient of regression of the work meaning on happiness fell in comparison with the third stage, but the relationship was still meaningful. This result revealed that social safeness had a partial mediating role in the relationship between work meaning and happiness levels. In the light of the findings, the results were discussed and suggestions for future researches were presented.