Alzheimer hastalarında semantik özellikler analizi (SÖA) ve yanıt detaylandırma terapisinin (YDT) etkililiğinin incelenmesi
An investigation into the effectiveness of semantic feature analysis (SFA) and response elaboration therapy (RET) in individuals with Alzheimer's disease
- Tez No: 985623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYÜP SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde giderek önemi artan Alzheimer hastalığı küresel bir sorun haline gelmiştir. Artan yaşam kalitesi ile doğru orantılı olarak artan yaşam süresi yaşlılığa bağlı nörodejenaratif hastalıkları öne çıkarmaktadır. Bu araştırmanın amacı, Alzheimer hastalarında semantik özellikler analizi (SÖA) ve yanıt detaylandırma terapisi (YDT) yaklaşımlarının dil becerileri üzerindeki etkilerini incelemiştir. Araştırma, erken evre Alzheimer tanısı almış 16 hastanın 8'i deney diğer 8'i de kontrol grubu olarak seçilip çalışma yürütülmüştür. Terapi alan grup haftada 1 gün 60 dakika toplam 8 seans uygulanmıştır. İlk 30 dakika SÖA diğer 30 dakika da RET uygulanmıştır Terapi öncesi ve sonrası yapılan Afazi Dil Değerlendirme Testi (ADD) ve Boston Adlandırma Testi (BAT) sonuçları IBM SPSS Statistics 21 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, deney grubunda konuşma akıcılığı, tekrarlama ve Boston adlandırma skorlarında anlamlı artışlar olduğunu göstermektedir. Buna karşın işitsel anlama, adlandırma, okuma, dil bilgisi, söz eylemleri ve yazma alanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik gözlenmemiştir. Kontrol grubunda ise çoğu dil becerisinde terapi öncesine göre gerileme gözlenmiş; özellikle konuşma akıcılığı, tekrarlama, adlandırma ve işitsel anlama skorlarında anlamlı azalma kaydedilmiştir. Sonuç olarak bu iki sağaltım yaklaşımı, Alzheimer hastalarında dil becerilerinin sürdürülebilirliği ve gelişimi açısından umut vadedebilecek bir yaklaşım olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of Semantic Feature Analysis (SFA) and Response Elaboration Therapy (RET) approaches on language skills in individuals with Alzheimer's disease. The research was conducted with a total of 16 participants, consisting of 8 individuals in the experimental group and 8 in the control group, all diagnosed with early or middle-stage Alzheimer's disease. The therapy process consisted of eight sessions, each lasting 60 minutes, held once a week. In the experimental group, SFA and RET were applied consecutively in 30-minute intervals during each session. The results of the Aphasia Language Assessment Test (ALAT) and the Boston Naming Test (BNT), administered before and after therapy, were analyzed using IBM SPSS Statistics 21 software. The findings revealed significant improvements in speech fluency, repetition, and Boston naming scores in the experimental group. However, no statistically significant changes were observed in auditory comprehension, naming, reading, grammar, speech acts, and writing. In the control group, a decline was observed in most language skills compared to pre-therapy results, with significant decreases particularly in speech fluency, repetition, naming, and auditory comprehension scores. In conclusion, this dual therapeutic approach, focusing on semantic and pragmatic aspects, can be considered a promising intervention for the sustainability and improvement of language skills in individuals with Alzheimer's disease.