Reading art through words: Bilge Karasu's art criticism in Forum Journal (1954-1959)
Kelimelerin gözünden sanat: Bilge Karasu'nun Forum Dergisi'nde yayınlanan sanat eleştirileri (1954-1959)
  1. Tez No: 985633
  2. Yazar: ZEYNEP BURÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE NUR EREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Güzel Sanatlar, Art History, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım Bilim Dalı
Özet
Bu tez 1954-1970 yılları arasında on beş günde bir yayınlanan Forum Dergisi'nde Bilge Karasu tarafından 1954-1959 yılları arasında kaleme alınmış Kültür ve Sanat eleştirilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaç ile Türkiye'deki sanatsal hareketlerin, sanat piyasası ve sanat tartışmalarının devletin kültür politikaları ile ilişkisi ekseninde ele alınmıştır. Bununla birlikte edebi metinlerinde farklı sanat dallarından beslenen ve Türk Post-Modern edebiyatının önde gelen isimlerinden Bilge Karasu'nun sanat eleştirileri üzerinden inceleme yapılarak, temsilin görsel sanatlar ve yazıdaki karşılıkları, görme biçimleri, dilin plastik sanatlarda ve edebiyatta kurulma biçimleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. İlgili literatürün analizi, Karasu'nun yer aldığı Forum sayılarının arşiv araştırması ve incelenmesi, dönemin politik tarihi ve kültür sanat ortamının araştırması ile beraber sürdürülmüş olup sanat eleştirilerinin yazıldığı bağlam ile birlikte araştırılması hedeflenmiştir. Bu arşiv araştırması ile birlikte Karasu'nun edebi eserlerindeki imge kavramı ve sanatsal göndermeler araştırılarak, sanat üretimi ve eleştirisindeki paralellik kuran kavramlar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the Culture and Art critiques written by Bilge Karasu between 1954 and 1959, published in Forum Magazine, a bi-weekly periodical that circulated from 1954 to 1970. The study examines these texts in relation to the artistic movements, art market dynamics, and art-related debates in Turkey, with a particular focus on how they intersected with the state's cultural policies In addition to situating Karasu's writings within this socio-political and artistic context, the thesis explores the interplay between visual representation and literary narration through the lens of Karasu's essays. Known as a key figure in Turkish postmodern literature, Karasu's deep engagement with various art forms, especially visual arts, music, and cinema, is analyzed to uncover how visuality, representation, and language interact across literature and the plastic arts. The research was conducted through an analysis of relevant literature, an archival study of Forum issues featuring Karasu's writings, and an investigation into the political history and cultural-artistic context of the period to examine Karasu's art criticism within the context in which it was produced. Alongside this archival research, the study also aimed to explore the notion of the image and artistic references in Karasu's literary works, tracing concepts that create parallels between artistic production and critical writing.