Hokand Hanlığı'nın Çin ile ticari ilişkileri
The Kokand Khanate's commercial relations with China
  1. Tez No: 985634
  2. Yazar: GÜLBAHAR IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELAL ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Hokand Hanlığı, XVIII. yüzyılın ortalarında Türkistan'da önemli bir siyasi güç olarak ortaya çıkmıştır. Bu hanlık, günümüzde Özbekistan sınırları içerisinde yer alan Fergana Vadisi'nde kurulmuştur. Fergana Vadisi'nin coğrafi konumu ve verimli tarım arazileri, hanlığın kısa sürede güç kazanmasına katkı sağlamıştır. Nitekim bölgenin İpek Yolu üzerinde bulunması, Hokand Hanlığı'nın doğu ile batı arasında bir köprü işlevi görmesine imkân tanımıştır. Bu sayede Hokand Hanlığı, doğuda Çin, batıda ise Rusya ve Türkistan'ın diğer devletleriyle siyasi ve ticari ilişkiler geliştirmiştir. Özellikle Çin ile kurulan ticari bağlar, hanlığın dış ilişkilerinde önemli bir yer tutmuştur. Bu dönemde Çin eğemenliğine giren Doğu Türkistan ise iki devlet arasındaki ilişkilerin gelişiminde önemli bir bağ olmuştur. Bu dönemde Doğu Türkistan, Hokand Hanlığı ile Çin arasındaki ticari ilişkilerde ticaret ve kültürel etkileşimin yoğunlaştığı merkezi bir bölge haline gelmiştir. Ancak, mevcut akademik çalışmalarda Hokand Hanlığı'nın Çin ile olan ilişkileri genellikle siyasi ve diplomatik açıdan ele alınmıştır. İki devlet rasındaki ekonomik yönü ise yeterince incelenmemiştir. Bu eksiklik, çalışmanın ortaya çıkış sebebini oluşturmaktadır. Bu çalışmada, öncelikle Hokand Hanlığı ve Çin'nin coğrafi ve siyasi durumu ele alınacaktır. Ardından, Hokand Hanlığı ile Çin'in ekonomik yapıları ve başlıca ticaret merkezleri incelenecektir. Daha sonra, iki taraf arasında kurulan ilk siyasi ve ticari temaslara değinelecektir. Bu bağlamda, Doğu Türkistan'ın Hokand Hanlığı ile Çin arasındaki ticari ilişkilerdeki önemi değerlendirilecektir. Dönemin ithalat ve ihracat ürünleri açıklanarak Hokand Hanlığı ve Çin arasındaki ticari ilişkiler ortaya konulacaktır. Hokand Hanlığı'nın Türkistan'ın ticaret ağındaki yeri ve önemine değinilecektir.
Özet (Çeviri)
The Khanate of Kokand emerged as a significant political power in Central Asia in the mid-18th century. It was established in the Fergana Valley, which today lies within the borders of Uzbekistan. The valley's geographical location and fertile agricultural lands contributed to the Khanate's rapid rise in strength. Being situated along the Silk Road enabled Kokand to serve as a bridge between the East and the West. As a result, the Khanate developed political and commercial relations with China in the east, and with Russia and other Central Asian states in the west. In particular, trade relations with China held an important place in the Khanate's foreign affairs. During this period, Eastern Turkestan, which came under Chinese rule, became a crucial link in the development of relations between the two states. It served as a central region where trade and cultural exchange between Kokand and China intensified. However, existing academic studies have mostly focused on the political and diplomatic aspects of Kokand–China relations, while the economic dimension has not been sufficiently examined. This gap constitutes the main reason for the emergence of the present study. In this study, the geographical and political situations of the Khanate of Kokand and China will first be discussed. Then, the economic structures of both states and their main trade centers will be analyzed. The study will also address the initial political and commercial contacts between the two sides. In this context, the importance of Eastern Turkestan in the trade relations between Kokand and China will be evaluated. Finally, by examining the import and export goods of the period, the nature of trade relations between the two states will be revealed, along with the role and significance of the Khanate of Kokand within the Central Asian trade network.