Doğrusal olmayan yaklaşımlar: Değerli metaller ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişkiler üzerine bir uygulama
Nonlinear approaches: An application on the relationships between precious metals and macroeconomic variables
  1. Tez No: 985666
  2. Yazar: CEM ALİ KAYMAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU KIRAN BAYGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, değerli metaller (altın, gümüş, platin ve paladyum) ile makroekonomik göstergeler (dolar endeksi, BIST 100 endeksi ve ham petrol fiyatı) arasındaki uzun dönemli ilişkiler doğrusal olmayan yapısal modeller çerçevesinde incelenmiştir. Finansal piyasalarda giderek artan belirsizlikler ve yatırım araçlarının çeşitliliği, değerli metallerin hem güvenli liman hem de endüstriyel girdi olarak taşıdığı önemi artırmaktadır. Türkiye gibi gelişmekte olan bir ekonomide, bu metallerin makroekonomik değişkenlerle olan etkileşimlerinin analiz edilmesi, yatırımcılar ve politika yapıcılar açısından kritik öneme sahiptir. Çalışmada, geleneksel birim kök ve eşbütünleşme testlerinin incelenmesinin yanı sıra, doğrusal olmayan dinamikleri dikkate alan Enders–Siklos (2001) ve Kapetanios–Shin–Snell (2006) (KSS) gibi gelişmiş yöntemler kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, değerli metaller ile makroekonomik göstergeler arasında doğrusal olmayan ve asimetrik uzun dönemli ilişkilerin var olduğunu ortaya koymaktadır. Enders-Siklos (2001) eşbütünleşme testine göre özellikle ham petrol ve gümüş fiyatları arasında ve benzer şekilde dolar endeksi ile platin fiyatları arasında çift yönlü ilişkiler bulunmuştur.Bu ilişkilerin dışında değerli metaller ve makroekonomik değişkenler arasında karşılıklı olarak herhangi bir uzun dönem ilişkisi bulunamamıştır. KSS (2006) eşbütünleşme testi sonuçlarına göre ise altın gümüş, platin ve paladyum fiyatları ile dolar endeksi arasında hiçbir yönde uzun dönem ilişkisi bulunamamıştır.Altın ve paladyum fiyatlarının BIST 100 arasında çift yönlü ilişkiler bulunurken, gümüş ve platin ile BIST 100 arasında anlamlı bir eşbütünleşme ilişkisi tespit edilememiştir. Dolar endeksi ile değerli metaller arasında klasik beklentilere aykırı olarak bazı metaller için uzun dönemli ilişki bulunamazken, platin ve dolar endeksi arasında istatistiksel olarak anlamlı bir bağ belirlenmiştir. Ayrıca ham petrol fiyatlarının tüm değerli metallerle uzun dönemli ilişki içinde olduğu saptanmıştır. Bu sonuçlar, değerli metallerin yalnızca döviz kuru veya borsa endeksi gibi tekil göstergelerle değil; yatırımcı duyarlılığı, jeopolitik riskler, küresel likidite ve sanayi talebi gibi çok boyutlu dinamiklerle etkileşim içinde olduğunu göstermektedir. Çalışma, doğrusal olmayan analiz yöntemlerinin önemini vurgulamakta ve değerli metallerin portföy çeşitlendirmesinde stratejik birer araç olarak değerlendirilmesi gerektiğine işaret etmektedir. Bu yönüyle tez, literatüre katkı sağlamanın yanı sıra yatırımcılar ve politika yapıcılar için pratik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the strengths and weaknesses of Turkish SMEs in This study emanines the long run relationships between precious metals (gold, silver, platinum, and palladium) and macroeconomic indicators (dollar index, BIST 100 index, and crude oil prices) within the framework of nonlinear structural models. The increasing uncertainty in financial markets and the diversity of investment instruments increase the importance of precious metals as both safe havens and industrial inputs. In a developing economy as Turkey, analyzing the interactions of these metals with macroeconomic variables is critical for investors and policymakers. In addition to applying traditional unit root and cointegration tests, the study employs advanced methods such as Enders–Siklos (2001) and Kapetanios–Shin–Snell (2006) (KSS) that consider nonlinear dynamics. The findings reveal the presence of nonlinear and asymmetric long-term relationships between precious metals and macroeconomic indicators. According to the Enders–Siklos (2001) cointegration test, there are bidirectional relationships particularly between crude oil and silver prices, as well as between the US Dollar Index and platinum prices. Beyond these, no other long-term relationships were detected. In contrast, the KSS (2006) test results indicate that gold, silver, platinum, and palladium prices show no long-term cointegration with the US Dollar Index. However, bidirectional relationships were identified between gold and palladium prices and the BIST 100 Index, while no significant cointegration was found for silver and platinum with the index. Interestingly, contrary to conventional expectations, no stable long-term relationship was observed between the US Dollar Index and most precious metals, although platinum exhibited a statistically significant link with the index. Moreover, crude oil prices were found to have long-term relationships with all precious metals. The study highlights the importance of nonlinear analysis methods and suggests that precious metals should be considered strategic tools for portfolio diversification. In this respect, the thesis contributes to the literature and offers practical recommendations for investors and policymakers.