Farkli oranlarda kepek i̇lavesi̇ i̇le kurulan muz yalanci gövde si̇lajinin fermentasyon ve yem değeri̇ özelli̇kleri̇ni̇n beli̇rlenmesi̇
Determination of fermentation and nutritional characteristics of banana pseudostem silage prepared with different levels of wheat bran addition
- Tez No: 985670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİRDEVS KORKMAZ TURGUD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, muz bitkisinin hasat sonrası önemli miktarda ortaya çıkan yalancı gövde materyalinin ruminant beslemede alternatif kaba yem kaynağı olarak değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Muz yalancı gövdesi yüksek nem içeriği (%90'a kadar) ve düşük fermente edilebilir karbonhidrat yapısı nedeniyle doğrudan silajlanmaya elverişli değildir. Bu nedenle, silaj kalitesini artırmak amacıyla karbonhidrat ve kuru madde içeriği yüksek olan buğday kepeği farklı düzeylerde (%5, %10, %15, %20) ilave edilerek karışımlar hazırlanmış ve bir kontrol grubu (%0 kepek) ile karşılaştırılmıştır. Kepek ilavesinin amacı, fermentasyon sürecini desteklemek ve stabiliteyi artırmaktır (Kung vd. 2018). Deneme kapsamında hazırlanan karışımlar homojen şekilde karıştırılmış, her grup üç tekerrürlü olacak şekilde vakumlu torbalara yerleştirilerek 45 gün süreyle silajlanmıştır. Silajların fermentasyon kalitesi (pH, laktik asit, asetik asit, amonyak azotu), besin madde kompozisyonu (kuru madde, ham selüloz, ham protein, ADF, NDF), aerobik stabilite (hava ile temastan sonraki sıcaklık değişimi) ve mikrobiyolojik özellikleri (laktik asit bakterileri, maya, küf,) analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kepek ilavesiyle silajların kuru madde içeriğinde belirgin artış gözlenmiştir. Özellikle %10 ve %15 kepek düzeylerinde fermentasyon kalitesi optimum düzeyde gerçekleşmiş; pH değerleri 4,0'ın altına düşmüş, laktik asit içeriği artmış ve amonyak azotu oranı azalmıştır. Bu bulgular, iyi bir anaerobik fermantasyonun göstergesidir (Muck et al., 2018). Ayrıca bu oranlardaki kepek ilavesi, silajların aerobik stabilitesini artırmış, maya ve küf gelişimini sınırlandırmıştır (Dunière et al., 2013). Mikrobiyolojik analizlerde, laktik asit bakteri sayısının %10 ve %15 kepekli gruplarda daha yüksek olduğu, buna karşılık küf ve maya gelişiminin en düşük seviyede gerçekleştiği saptanmıştır. %20 kepek ilavesi ise bazı parametrelerde olumsuz etkilere yol açmış, silajın denge yapısını bozarak aerobik stabiliteyi düşürmüştür. Bu durum, kepek oranının aşırı artmasının istenmeyen mikrobiyal aktiviteyi destekleyebileceğini göstermektedir (Ni et al., 2017). Sonuç olarak, muz yalancı gövdesi gibi yüksek nem içeren tarımsal atıkların silajlanmasında buğday kepeği gibi karbonca zengin katkıların kullanılması, hem fermentasyon kalitesini hem de besleyici değerleri iyileştirmekte ve aerobik dayanıklılığı artırmaktadır. Özellikle %10–15 buğday kepeği ilavesi optimal sonuçlar vermiştir. Bu uygulama, muz üretiminin yoğun olduğu bölgelerde atık yönetimiyle yem üretimini entegre ederek sürdürülebilir hayvancılığa katkı sağlama potansiyeline sahiptir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the banana plant's pseudostem, a substantial post harvest by-product, as an alternative roughage source for ruminant feeding. Due to its high moisture content (up to 90%) and low fermentable carbohydrate levels, banana pseudostem is not suitable for direct ensiling. Therefore, to improve silage quality, wheat bran—rich in dry matter and carbohydrates—was added at different levels (5%, 10%, 15%, and 20%) and compared to a control group (0% bran). The purpose of wheat bran addition was to support the fermentation process and improve aerobic stability (Kung et al., 2018). The prepared mixtures were thoroughly homogenized and packed into vacuum bags with three replicates per group and ensiled for 45 days. The silages were then analyzed for fermentation quality (pH, lactic acid, acetic acid, ammonia nitrogen), nutritional composition (dry matter, crude protein, crude fiber, ADF, NDF), aerobic stability (temperature changes after air exposure), and microbiological characteristics (lactic acid bacteria, yeast, mold, total aerobic mesophilic bacteria). The results showed a significant increase in dry matter content with wheat bran addition. In particular, 10% and 15% wheat bran levels yielded optimal fermentation quality; pH dropped below 4.0, lactic acid concentration increased, and ammonia nitrogen content decreased. These findings indicate successful anaerobic fermentation (Muck et al., 2018). Additionally, these bran levels improved aerobic stability and limited yeast and mold growth (Dunière et al., 2013). Microbiological analysis revealed higher lactic acid bacteria counts in the 10% and 15% bran groups, while yeast and mold growth remained at minimal levels. However, the 20% bran inclusion negatively affected some parameters, disrupting silage balance and reducing aerobic stability. This suggests that excessive bran may encourage undesirable microbial activity (Ni et al., 2017). In conclusion, the use of carbohydrate-rich additives such as wheat bran in the ensiling of high-moisture agricultural residues like banana pseudostem enhances both fermentation quality and nutritional value, as well as aerobic durability. The inclusion of 10–15% wheat bran yielded the most favorable results. This practice has the potential to support sustainable livestock production by integrating waste management and feed production in regions with intensive banana cultivation.