Kadınların annelik estetiğine yönelik tutumu ölçeği: Ölçek geliştirme çalışması
Women's attitudes towards mommy makeover scale: A scale development study
- Tez No: 985715
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, kadınların annelik estetiğine yönelik tutumu ölçeğini geliştirme amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Metodolojik tipte olan bu çalışma Temmuz 2024- Ağustos 2025 tarihleri arasında Türkiye'de yaşayan 600 kadın ile yürütülmüştür. Veriler tanımlayıcı bilgi formu, Kadınların Annelik Estetiğine Yönelik Tutumu Ölçeği kullanılarak Google form aracılığı ile online olarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 22.0 ve AMOS 24.0 programları kullanıldı. Ölçek geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesinde tanımlayıcı istatistikler, açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri ile güvenirlik analizleri yapıldı. Bulgular: Ölçeğin Kaiser-Meyer-Olkin değerinin .969, açıklanan toplam varyansın % 68.751'ini açıkladığı saptandı. Faktör yüklerinin .521-.947 arasında değiştiği saptandı. Cronbach-alpha kat sayılarının kadınların annelik estetiğine yönelik tutumu ölçeğinin tamamı için 0.963, alt boyutlar için 0.88 ile 0.96 arasında değiştiği saptandı. Sonuç: Kadınların Annelik Estetiğine Yönelik Tutumunu ölçmek için geliştirilen bu araştırma sonucunda; Ölçeğin 2 alt boyut ve 20 maddeden oluşan ülkemizde geçerli ve güvenilir bir ölçek olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to develop a scale measuring women's attitudes towards mommy makeover. Materials and Methods: This methodological study was conducted between July 2024 and August 2025 with 600 women living in Turkey. Data were collected online using a descriptive information form and the Women's Attitudes Toward Mommy-Makeover Scale via Google Forms. SPSS 22.0 and AMOS 24.0 programs were used to evaluate the data. To determine the validity and reliability of the scale, descriptive statistics, exploratory and confirmatory factor analyses, and reliability analyses were performed. Results: The Kaiser-Meyer-Olkin (KMO) value of the scale was found to be .969, and the total explained variance was 68.751%. Factor loadings ranged between .521 and .947. The Cronbach's alpha coefficient was 0.963 for the entire scale and ranged between 0.88 and 0.96 for the sub-dimensions. Conclusion: As a result of this study, a valid and reliable scale consisting of 2 sub-dimensions and 20 items was developed to measure women's attitudes towards mommy makeover in Turkey.