Kadınların saygılı annelik bakımı algısının anne-bebek bağlanmasına etkisi
The effect of women's perception of respectful maternity care on mother to infant bonding
- Tez No: 938949
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NİHAL ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kadınların saygılı annelik bakımının, anne-bebek bağlanmasına etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak planlanan araştırma, Çanakkale ilinde bir devlet hastanesinde kadın hastalıkları ve doğum servisinde vajinal yolla doğum yapan 48 kadın ile gerçekleştirilmiştir. Verilerin elde edilmesinde“Anne- Bebek Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Kadınların Saygılı Annelik Bakımı Algısı Ölçeği”ve“Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, student t testi, Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Kadınların Saygılı Annelik Bakım Algısı Ölçeği toplam ve Konfor Sağlama, Katılımcı Bakım, Kötü Muamele alt boyut puan ortalamaları sırasıyla 72,83±9,40; 32,43±3,78; 31,47±5,50; 8,91±0,79 olarak, Anne-Bebek Bağlanma Ölçeği puan ortalaması 8,97±0,32 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The descriptive and correlational study, which was planned to examine the effect of women's respectful maternity care on mother to infant bonding, was conducted with 48 women who gave birth vaginally in the gynecology and obstetrics services of a state hospital in Çanakkale province.“Mother-Infant Introductory Information Form”,“Women's Perception of Respectful Maternity Care Scale”and“Mother to Infant Bonding Scale”were used to obtain the data. The data were evaluated with descriptive statistics, independent sample t test, Pearson correlation analysis and regression analysis. The women's Respectful Maternity Care Perception Scale total and Providing Comfort, Participatory Care, Maltreatment sub-dimension mean scores were found to be 72.83±9.40; 32.43±3.78; 31.47±5.50; 8.91±0.79, respectively, and the Mother to Infant Bonding Scale mean score was found to be 8.97±0.32.