Ferdi sporlarda rölatif kuvvet ve antropometrik değişkenler arası ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between relative strength and anthropometric variables in individual sports
  1. Tez No: 985755
  2. Yazar: ALPEREN AKBULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LATİF AYDOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, ferdi branşlarda (boks, güreş, halter, judo ve taekwondo) antropometrik değişkenler ile rölatif kuvvet parametreleri arasındaki ilişkileri branşlar arası karşılaştırmalı olarak incelemektir. Çalışmaya toplam 90 erkek sporcu katılmıştır. Sporcuların ortalama yaşı 22,29 ± 2,31 yıl, boy ortalaması 176,70 ± 6,84 cm, vücut ağırlığı ortalaması 76,17 ± 13,76 kg, spor yaşı ortalaması 7,96 ± 2,10 yıl ve vücut kitle indeksi (VKİ) ortalaması 24,43 ± 3,34 kg/m² olarak bulunmuştur. Sporculara test protokolleri kapsamında iki ölçüm yapılmış ve en iyi skor kayıt altına alınmıştır, ISAK protokollerine uygun detaylı antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy, uzunluk, genişlik ve çevre ölçümleri) alınmış; Squat, Bench Press, Lat Pulldown, Leg Press egzersizlerinde Tek Tekrarlı Maksimum (1TM) ve el kavrama kuvveti testleri uygulanmıştır. Mutlak kuvvet değerlerinden Rölatif (rölatif) kuvvet (1TM/kg) hesaplanmıştır. İstatistiksel analizler (Pearson korelasyon, ANOVA, Çoklu regresyon, Allometrik log-log regresyon ve Fisher's Z testi) sonucunda: Sporcular hem antropometrik özellikler hem de kuvvet parametreleri açısından disiplinlere özgü farklılıklar göstermiştir. Tüm örneklemde, önkol çevresi ve el genişliği gibi spesifik antropometrik değişkenlerle ilgili Rölatif (rölatif) kuvvet ölçümleri (Bench Press ve El kavrama kuvveti) arasında anlamlı pozitif korelasyonlar tespit edilmiştir (r > 0.50, p < .05). Fisher's Z analizinde ise, bu korelasyonların şiddetinin spor disiplinlerine göre anlamlı şekilde değiştiğini doğrulayarak branşa özgü bir ilişki olduğunu göstermiştir. Allometrik analiz, el kavrama kuvvetinin vücut ağırlığına göre allometrik olarak ölçeklendiğini (b ≠ 1) ve Rölatif kuvvet (rölatif) hesabının (kuvvet/kg) mutlak vücut büyüklüğünün etkisini tam olarak denkleştiremediğini ortaya koymuştur. Elde edilen bulgular, elit sporcularda kuvvet kapasitesinin değerlendirilmesinde, mutlak kuvvetten ziyade branşa özgü antropometrik özelliklerle ilişkili rölatif ve allometrik kuvvet parametrelerinin daha geçerli göstergeler olduğunu ortaya koymuştur. Antrenörler, performans değerlendirmesi ve antrenman planlamasında bu disipline özgü ilişkileri dikkate almalı ve antropometrik özelliklere sahip sporcuları karşılaştırmak (kuvvet/kg) için rölatif kuvvet değerlerini göz önünde bulundurmaları önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively examine the relationships between anthropometric variables and relative strength parameters across individual sports branches (boxing, wrestling, weightlifting, judo, and taekwondo). A total of 90 athletes participated in the study. The athletes' mean age was 22.29 ± 2.31 years, mean height was 176.70 ± 6.84 cm, mean body weight was 76.17 ± 13.76 kg, mean training age was 7.96 ± 2.10 years, and mean body mass index (BMI) was 24.43 ± 3.34 kg/m². Each athlete performed two trials for each test protocol, and the best score was recorded. Detailed anthropometric measurements (body mass, height, length, breadth, and circumference) were taken in accordance with ISAK protocols. Strength assessments included one-repetition maximum (1RM) tests in the squat, bench press, lat pulldown, and leg press exercises, as well as handgrip strength tests. Relative strength (1RM/kg) was calculated from the absolute strength values. Statistical analyses (Pearson correlation, ANOVA, multiple regression, allometric log-log regression, and Fisher's Z test) revealed discipline-specific differences in both anthropometric characteristics and strength parameters. Across the whole sample, significant positive correlations were found between relative strength measures (bench press and handgrip strength) and specific anthropometric variables such as forearm circumference and hand breadth (r > .50, p < .05). Fisher's Z analyses confirmed that the strength of these correlations varied significantly across disciplines, indicating sport-specific relationships. Allometric analysis showed that handgrip strength scales allometrically with body mass (b ≠ 1) and that the traditional relative strength ratio (force/kg) does not fully account for the effect of body size. The findings suggest that in elite athletes, relative and allometric strength parameters-linked to sport-specific anthropometric features-are more valid indicators of strength capacity than absolute measures. Coaches should consider these discipline-specific relationships in performance evaluation and training planning, and use relative strength (force/kg) values to compare athletes with different anthropometric profiles.