Matriks organizasyonlarda karşılaşılan çatışmalara karşı alınması gereken önlemler ve çözüm önerileri: Bir Türk inşaat şirketine ilişkin araştırma
Precautions and solutions againist conflicts in matrix organizations: Research executed in a Turkish construction company
  1. Tez No: 98578
  2. Yazar: ALİ BARU ALSIRT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZE ERGENELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
11 ÖZET Çalışmanın amacı, Türk müteahhitlik sektöründe faaliyet gösteren matriks örgütlerde çatışmalara karşı kullanılan yaklaşımları ve bu yaklaşımlar ile yıkıcı etkiye sahip çatışma yoğunluğu ve etkili yönetim arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Çalışmanın ampirik bölümünde Barker, Tjosvold ve Andrews'in 1988 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde 135 proje yöneticisi üzerinde uyguladıkları ve çatışmalara karşı kullanılan yaklaşımları belirlemeye yönelik olarak hazırlanmış olan anketin sonuçlan temel alınmıştır. Bu amaçla Ankara merkezli olarak toplam 9 ülkede faaliyet göstermekte olan Türk sermayeli bir inşaat şirketindeki üst ve orta kademeli yöneticileri üzerinde anket aracılığıyla inceleme yapılmış ve orjinal çalışma ile karşılaştırma yoluna gidilmiştir. Yapılan araştırma kapsamındaki örgütte, işbirlikçi yaklaşımın kullanımının çatışma yoğunluğu üzerinde azaltıcı, etkili yönetim üzerinde ise olumlu bir etkiye sahip olduğu, işbirlikçi yaklaşım ile onaylayıcı yaklaşımlarının beraber kullanımının ise yaygın bir uygulama olduğu belirlenmiştir. Ayrıca yine araştırma kapsamında rekabetçi ve kaçmmacı yaklaşımların kullanımıyla yıkıcı etkiye sahip çatışma yoğunluğunda bir artış gözlendiği de belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The purpose of the study is to research the approaches used in the matrix organizations active in the Turkish contracting sector, against the destructive conflicts and the relations among these approaches, the destructive conflict intensity and effective project management. In the empirical section results of the study including the questionnaire formed to research the approaches used against organizational conflicts conducted by Barker, Tjosvold and Andrews in 1988 over 135 project managers in the USA is taken as the basis. Consequently, research is held over the top and middle level managers of a Turkish contracting company with head offices in Ankara and having activities in 9 countries and the results are compared with the original study. Within the framework of the study, taking the organisation where the research is held as the standpoint, it is found out that the cooperative approach have a decreasing effect on the conflict intensity whereas have positive effect over effective project management. The cooperative and confirmative approaches are also found to be used together generally. Subsequently the competitive and ignoring approaches are found to have increasing effects over conflict intensity.