Kamu gelirlerinde mali planlama: Türkiye örneği
Fiscal planning of public revenues: Turkey is example
- Tez No: 98577
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY ARSAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET Türkiye'de ciddi bir kamu finansman krizi yaşanmaktadır. Bu krizin temel sebebi kamu gelirlerinin yetersizliğidir. Kamu gelirlerinin yeterince arttırılamaması, mali dengeleri bozduğu gibi ekonomik ve sosyal dengelere de zarar vermektedir. Özellikle 1980 sonrasında alınan iktisadi kararlar doğrultusunda, kamu gelirleri gerçekten azalış trendi içine girmiştir. Kamu gelirleri içinde önemli paya sahip olan vergi gelirleri de kamu harcamalarını karşılayamaz hale gelmiştir. Kamu gelirlerinin kamu harcamalarını karşılayamamasının esas nedeni, gerçek kamu harcamalarında meydana gelen artış değil, kamu gelirlerinin yetersizliğidir. Gerçek kamu harcamaları giderek azalırken, faiz harcamaları önemli biçimde artış göstermiş ve vergi gelirlerinin tamamına eşit bir duruma gelmiştir. Bu durumdan kurtulmanın yolu, zaten az olan ekonomik ve sosyal öneme sahip kamu harcamalarını azaltmak değil, kamu gelirlerini arttırmaktır. Kamu gelirleri ülkenin ekonomik ve sosyal yapısı da göz önüne alınarak etkinleştirilmelidir. Bu çalışmada da, kamu gelirlerinin ülkemizin ekonomik, mali ve sosyal yapısına uygun olarak etkinleştirilmesi ve planlanması gereği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY There is a serious public financing crisis in Turkey in these days.The main cause of this crisis is, lack of public revenue. Not increasing the public revenue enough, not only damages the fiscal balance but also gives harm to the social balance. Public revenue has been really decreasing with the economic decisions which were taken after 1980. And also tax revenue, which has an impportant share for the accelerance of public revenue, is not enough for public expenditure. The main cause of this case is lack of public revenue, not the increase of public expenditure. While the real public expenditure is decreasing, interest payable increase seriously and becomes equal with the all tax revenue. The way of solving this problem is, to increase the public income, not to decrease the social and economic public expenditures, anyway they are low. Public revenue is being made active according to economic and social structure of the country. In this study, it is said that public revenue is have to be made active and planned according to the social, economic and fiscal structure of our country.