Adölesanlarda hikaye anlatıcılığının siber zorbalık ve empati üzerine etkisi
Effects of storytelling on cyberbullying and empathy among adolescents
  1. Tez No: 985802
  2. Yazar: BÜŞRA DAĞCI GÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Halk Sağlığı, Nursing, Public Health
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Araştırma, adölesanlarda hikâye anlatıcılığının siber zorbalık ve empati düzeyine etkisini belirlemek amacıyla randomize kontrollü deneysel tasarım ile yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir ortaokulda öğrenim gören beşinci ve altıncı sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Girişim grubu kendi içinde cinsiyet ve sınıf düzeyi dikkate alınarak tabakalı randomizasyonla dört gruba ayrılmıştır. Araştırma 71 (girişim: 35, kontrol: 36) adölesan ile tamamlanmıştır. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Siber Zorbalık Üçgeni Ölçeği”ve“Çocuklar için Bilişsel, Duygusal ve Bedensel Empati Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada girişim grubuna dört oturumdan oluşan hikâye anlatıcılığı uygulanmıştır. Hikâye anlatıcılığı oturumları her gruba haftada bir kez uygulanmıştır. Kontrol grubuna araştırmacı tarafından herhangi bir girişim yapılmamıştır. Girişim ve kontrol gruplarına randomizasyon öncesi ön test, müdahale tamamlandıktan bir hafta sonra son test, üç ay sonra birinci izlem testi, altı ay sonra ikinci izlem testi için veri toplama araçları tekrar uygulanmıştır. Verilerin analizinde ki-kare, bağımsız gruplarda t testi, Fisher's Exact Test, İki Yönlü Karma Tasarımlı Varyans Analizi ile birlikte Bonferroni Çoklu Karşılaştırma Testi kullanılmıştır. Girişim ve kontrol grubu arasında siber zorbalık (p=0,414) ve empati (p=0,741) ön test ortalama puanları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı belirlenmiştir. Hikâye anlatıcılığı sonrası girişim grubunun son test, birinci izlem ve ikinci izlem siber zorbalık üçgeni ortalama puanlarının kontrol grubuna göre azaldığı, empati ortalama puanlarının arttığı (p<0,001) ve girişimin geniş etki büyüklüğüne sahip olduğu (η2=0,369, η2=0,171, sırasıyla) bulunmuştur. Araştırmada hikâye anlatıcılığının siber zorbalık davranışlarını azaltmada ve empatiyi güçlendirmede etkili olduğu sonucuna varılmıştır. Adölesanlarda siber zorbalık davranışlarını önlemede ve empatiyi geliştirmede hikâye anlatıcılığı yönteminin kullanılması önerilir. (NCT06241989).
Özet (Çeviri)
This randomized controlled trial examined the effect of storytelling on cyberbullying and empathy among adolescents. The study population comprised fifth and sixth grade students at a middle school. The intervention group was divided into four groups using stratified randomization, considering sex and academic level. The study was completed with 71 participants (intervention = 35; control = 36). The intervention group received a storytelling program consisting of four sessions. Data were collected using a Personal Information Form, the Cyberbullying Triangle Scale, and the Cognitive, Affective, and Somatic Empathy Scale for Children. Using stratified randomization, the intervention group was divided into four subgroups, and sessions were delivered once per week. No intervention was administered to the control group. Outcome measures were administered at baseline, post-test, first follow-up, and second follow-up. Analyses included chi-square tests, independent-samples t-tests, Fisher's exact test, and two-way mixed-design ANOVA with Bonferroni post-hoc comparisons. There were no statistically significant baseline differences between the groups in mean cyberbullying (p=0,414) or empathy (p=0,741) scores. Following the storytelling, the mean cyberbullying triangle scores of the intervention group at posttest, first follow-up, and final follow-up were lower than those of the control group, while the mean empathy scores were higher (p<0,001). The intervention demonstrated a large effect size (η² = 0.369, η² = 0.171, respectively). The study concluded that storytelling was effective in reducing cyberbullying behaviors and enhancing empathy among adolescents. Implementing storytelling-based programs is recommended for adolescents to prevent cyberbullying and improve empathy. (NCT06241989).