Farklı şeker grupları ile beslenen bal arılarında (apis mellifera L.) yaşam uzunluğunun ve nosema spp enfestasyon hızının belirlenmesi
Determination of longevity and nosema spp infestation rate in honeybees (apis mellifera L.) feeding with different sugar groups
- Tez No: 985836
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada farklı şeker türleriyle (glikoz, fruktoz, sukroz ve invert şeker) beslenen bal arılarında (Apis mellifera L.) yaşam uzunluğu ile önemli bir ergin arı hastalığı olan Nosema sporları bulaştırılmış şeker grupları (Glikoz + Nosema spp, Fruktoz + Nosema spp, Sukroz + Nosema spp ve İnvert şeker + Nosema spp) ile beslenen bal arılarında Nosema spp. enfeksiyonunun yayılma hızının ve yaşam uzunluğunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde SPSS paket programı, yaşam süresinin belirlenmesinde ise Kaplan Mirer Testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, fruktozla beslenen bal arıları hem enfekte hem de enfekte olmayan gruplarda en kısa yaşam süresine sahip olurken sukrozla beslenen bal arıları ise en uzun yaşam süresine sahip olmuştur. Nosema enfeksiyonu tüm şeker gruplarında yaşam süresini önemli derecede azaltmıştır (p <0,05). Sporların yayılma hızı ise fruktoz grubunda daha erken başlamış ve daha yoğun olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda elde edilen sonuçlar, uygulanan şeker türlerine bağlı olarak Nosema enfeksiyonunun şiddetinin ve bal arılarının yaşam sürelerinin önemli derecede değiştiğini ortaya koymuştur. Yine sukrozun Nosema ile enfekte koloniler için daha uygun bir besin kaynağı olduğu, fruktozun Nosema enfeksiyon şiddetini artırdığı ve yaşam süresini azalttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, honey bees (Apis mellifera L.) fed with different sugar types (glucose, fructose, sucrose and invert sugar) were compared in terms of life span and adult bee disease (Nosema spp. ) fed with different sugar groups (Glucose + Nosema spp, Fructose + Nosema spp, Sucrose + Nosema spp and Invert sugar + Nosema spp) infected with Nosema spores, which is an important adult bee disease. SPSS package program was used to evaluate the data obtained and Kaplan Mirer Test was used to determine the life span. According to the findings, honeybees fed with fructose had the shortest life span in both infected and non-infected groups, while honeybees fed with sucrose had the longest life span. Nosema infection significantly decreased the lifespan in all sugar groups (p < 0.05). The spread of spores started earlier and was more intense in the fructose group. The results also revealed that the severity of Nosema infection and the lifespan of honeybees varied significantly depending on the sugar types applied. It was also determined that sucrose was a more suitable food source for colonies infected with Nosema, while fructose increased the severity of Nosema infection and decreased the life span.