Farklı dozlarda kalsiyum ve bor uygulamalarının parmak ve dimrit (vitis vinifera L.) çeşidinde üzümün verim ve kalite parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of different doses of calcium and boron applications on yield and quality parameters of grape varieties parmak and dimrit (vitis vinifera L.)
  1. Tez No: 985859
  2. Yazar: FATMA TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, 2024 üretim sezonunda Nevşehir İli Ürgüp İlçesi Karacaören Köyü'nde bulunan sulanmayan bir üretici bağında yürütülmüştür. Çalışmada, sofralık üzüm çeşitlerinden Parmak ve Dimrit'e, tam çiçeklenmeden bir hafta önce ve bir hafta sonra olmak üzere iki farklı dönemde, yapraktan üç farklı dozda kalsiyum nitrat (%0,1; %0,5; %1) ve iki farklı dozda borik asit (%0,1; %0,5) uygulanmıştır. Uygulamaların ve bu elementlerin etkileşimlerinin, verim parametreleri (asma başına salkım sayısı, omca verimi, toplam verim) ile kalite parametreleri (meyve suyu pH'ı, suda çözünür kuru madde, titre edilebilir asitlik, olgunluk indisi, besin elementi içeriği) üzerindeki etkisi incelenmiştir. Parmak çeşidinde en yüksek verim değeri, %0,5 kalsiyum nitrat + %0,5 borik asit uygulamasından elde edilmiştir. Dimrit çeşidinde ise en yüksek verim değeri, %0,1 kalsiyum nitrat + %0,1 borik asit uygulamasından elde edilmiştir. Kalite parametrelerinden suda çözünür kuru madde miktarı, her iki çeşitte de %0,1 kalsiyum nitrat + %0,1 borik asit uygulamasında en yüksek seviyede ölçülmüştür. Parmak çeşidinde bu artış kontrol grubuna kıyasla %147 gibi olağanüstü bir orana ulaşmıştır. Olgunluk indisi en yüksek, her iki çeşitte de %1 kalsiyum nitrat + %0,5 borik asit uygulamasından elde edilmiştir. Uygulamalar, meyvenin renk parametreleri (L, a, b*) ve besin elementi içerikleri üzerinde de istatistiksel olarak anlamlı ve çoğunlukla olumlu etkiler göstermiştir. Genel olarak, yapraktan uygulanan kalsiyum ve borun, özellikle çeşide özgü belirli doz kombinasyonlarında (Parmak çeşidinde %0,5 kalsiyum nitrat + %0,5 borik asit; Dimrit çeşidinde %0,1 kalsiyum nitrat + %0,1 borik asit), hem verim hem de kalite parametreleri üzerinde olumlu ve istatistiksel olarak önemli etkileri olduğu belirlenmiştir. Bu bulgular, kalsiyum ve bor uygulamalarının, özellikle kurak ve sulanmayan koşullardaki bağlarda verim ve kaliteyi artırmak amacıyla kullanılabileceğini, ancak optimal dozların üzüm çeşidine göre değişiklik gösterdiğini ortaya koymaktadır
Özet (Çeviri)
This research was conducted during the 2024 production season in a non-irrigated vineyard located in Karacaören Village, Ürgüp District, Nevşehir Province. The study investigated the effects of foliar applications of three different doses of calcium nitrate (0,1%, 0,5%, 1%) and two different doses of boric acid (0,1%, 0,5%) on the table grape varieties Parmak and Dimrit. Applications were made at two different timings: one week before full bloom and one week after. The effects of the applications and their interactions were examined on yield parameters (cluster number per vine, yield per vine, total yield) and quality parameters (juice pH, total soluble solids, titratable acidity, maturity index, nutrient element content). For the Parmak variety, the highest yield value was obtained from the 0,5% calcium nitrate + 0,5% boric acid application. For the Dimrit variety, the highest yield value was obtained from the 0,1% calcium nitrate + 0,1% boric acid application. Regarding quality parameters, the total soluble solids content was measured at the highest level in the 0,1% calcium nitrate + 0,1% boric acid application for both varieties. In the Parmak variety, this increase reached an extraordinary rate of 147% compared to the control group. The maturity index was highest in the 1% calcium nitrate + 0,5% boric acid application for both varieties. The applications also showed statistically significant and mostly positive effects on the fruit's color parameters (L, a, b*) and nutrient element contents. In general, it was determined that the foliar application of calcium and boron, particularly in specific dose combinations tailored to the variety (0,5% calcium nitrate + 0,5% boric acid for Parmak; 0,1% calcium nitrate + 0,1% boric acid for Dimrit), had positive and statistically significant effects on both yield and quality parameters. These findings reveal that calcium and boron applications can be used to increase yield and quality in vineyards, especially under dry and non-irrigated conditions, but the optimal doses vary depending on the grape variety