Stokastik diferansiyel denklemler üzerine bir çalışma
A study on stochastic differential equations
  1. Tez No: 985983
  2. Yazar: BİROL TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİNÇ YÜCESOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
Özet
Tüm bileşenleri tek bir Hilbert uzayında değer alan bir yarı martingelin normunun karesi için Ito ̂ formülünün türetilmesi, sonlu boyutlu durumdan çok az farklılık gösterir. Ancak, bu durumdan yukarıda açıklanan duruma geçerken, karmaşıklıktaki sıçrama, sınırlı operatörlerden sınırsız operatörlere geçerkenki karmaşıklıktaki sıçramaya benzerdir. Bu çalışmada, sınırsız operatörlere sahip stokastik denklemlerinin tek bir uzayda ele alınamayacağı, operatörlerin etki alanını (V uzayı) operatörlerin aralığından (V' uzayı veya H) ayırmanın gerekliliği gösterilmiştir. Bu durum ilk olarak Pardoux tarafından ele alınmıştır. Bu tez çalışmasında tamamen farklı yöntemler kullanılarak, Pardoux'un sonucu yansımalı olmayan ve ayrılamayan uzaylara genelleştirilmiş ve yeni bir ispat verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The derivation of the Ito ̂ formula for the squared norm of a semi-martingel whose components all take values in a single Hilbert space differs little from the finite-dimensional case. However, the jump in complexity from this case to the case described above is like the jump in complexity from bounded to unbounded operators. This paper demonstrates that stochastic equations with unbounded operators cannot be treated in a single space, necessitating the separation of the domain of the operators (the space V) from the interval of the operators (the space V' or H). This issue was first addressed by Pardoux. In this thesis, using completely different methods, Pardoux's result is generalized to non-reflective and non-separable spaces, and a new proof is given.