Spor ve deprem sonrası travma düzeyi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between sports and post-earthquake trauma level
  1. Tez No: 986007
  2. Yazar: MAHMUT KARTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN GAZİ AYKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın, 6 Şubat 2023 depreminden etkilenen Hatay ilindeki bireylerin travma düzeylerini belirlemeyi ve sporun bu travmalar üzerindeki etkisini çeşitli demografik ve sporla ilişkili değişkenler açısından incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, deprem sonrası sporcuların ve spor yapan/yapmayan bireylerin psikolojik sağlamlık düzeylerini karşılaştırarak, sporun travmatik stresle başa çıkmadaki rolünü ortaya koymayı hedeflemektedir. Araştırma, nicel bir çalışma olup tarama modeli kullanılarak tasarlanmıştır. Örneklem grubu, Hatay'da depremi yaşayan 18 yaş üstü 453 gönüllü bireyden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Deprem Sonrası Travma Düzeyini Belirleme Ölçeği (Tanhan ve Kayri, 2013) kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız gruplar t-testi, ANOVA ve korelasyon analizleri yapılmıştır. Kadınların travma puanları erkeklere göre anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Genç yaş grubunda (18-30) travma düzeyi daha yüksekken, ileri yaşlarda azalma gözlenmiştir. Düzenli spor yapan bireylerin travma puanları, yapmayanlara kıyasla daha düşük çıkmıştır. Takım sporu yapanlarda bireysel spor yapanlara göre daha düşük travma düzeyi saptanmıştır. Düşük gelir ve eğitim seviyesindeki bireylerde travma puanları daha yüksektir. Araştırma, sporun deprem sonrası travmatik stresi azaltmada önemli bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Özellikle düzenli spor yapmanın ve sosyal etkileşim sağlayan takım sporlarının, psikolojik sağlamlığı artırdığı görülmüştür. Bulgular, sporun fiziksel olduğu kadar psikolojik iyileşme süreçlerine de katkı sağladığını desteklemektedir. Bu doğrultuda, afet sonrası ruh sağlığı müdahalelerinde spor temelli rehabilitasyon programlarının önerilmesi önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the trauma levels of individuals in Hatay province affected by the February 6, 2023 earthquake and to examine the effect of sports on these traumas in terms of various demographic and sports-related variables. The research is a quantitative study and designed using the survey model. The sample group consists of 453 volunteer individuals over the age of 18 who experienced the earthquake in Hatay. The Scale for Determining the Level of Post-Earthquake Trauma (Tanhan ve Kayri, 2013) was used as a data collection tool. Independent groups t-test, ANOVA and correlation analysis were used to analyze the data. Trauma scores of women were found to be significantly higher than men. While the trauma level was higher in the younger age group (18-30), a decrease was observed at older ages. Trauma scores of individuals who practiced regular sports were lower than those who did not. Lower trauma levels were found in those who practiced team sports compared to those who practiced individual sports. Trauma scores were higher in individuals with low income and education levels. The study reveals that sports play an important role in reducing post-earthquake traumatic stress. It has been observed that regular sports and team sports that provide social interaction increase psychological resilience. The findings support that sport contributes to psychological as well as physical recovery processes. Accordingly, it is important to recommend sports-based rehabilitation programs in post-disaster mental health interventions.