Acil yoğun bakım hastalarımızdaki trakeotomi tecrübemizin retrospektif analizi
Retrospective analysis of our tracheotomy experience in emergency intensive care patients
  1. Tez No: 986049
  2. Yazar: SAMET DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN, DR. DİLBER ÜÇÖZ KOCAŞABAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Yoğun Bakım Ünitesi'nde uyguladığımız trakeotomilerin retrospektif olarak yaş, cinsiyet, komorbidite varlığı gibi epidemiyolojik verilerini, yatış tanılarını, komplikasyonlarını, weaning başarısını, 30 ve 90 günlük mortalitelerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız retrospektif gözlemsel bir çalışma olarak tasarlanmıştır. SBÜ Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Yoğun Bakım Ünitesinde 01.01.2016-01.03.2024 tarihleri arasındaki trakeotomi açılan hastalar incelendi. Dahil etme ve dışlama kriterlerine uygun hastaların verileri Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) kullanılarak geriye dönük olarak toplanmış; demografik bilgiler, komorbiditeler ve yapılan tetkik sonuçları incelenmiş; işlem zamanı, endotrakeal entübasyon süresi, trakeotomi zamanı, weaning zamanı, 30 ve 90 günlük mortaliteleri analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 45 hasta dahil edilmiştir. Hastalarımızın %66,7'si erkek cinsiyette idi. Yaş ortancası 78 idi. %86,7'sinde en az 1 komorbidite vardı. En sık yatış tanısı kardiyopulmoner arrest sonrası ROSC iken (%40) onu pnömoni (%31,1) ve solunum yetmezliği (%26,7) takip etmekteydi. Hastaların tamamına uzamış entübasyona bağlı trakeotomi açılmıştı. Ortalama entübasyon süresi 17,1 gün idi. Dahil edilen 45 hastanın sadece 3'ünde komplikasyon görülmüştü. Weaning yapılabilen 1 hasta vardı. 30 gün içinde mortal seyreden hasta oranı %53,3 iken 90 gün içinde mortal seyreden hasta oranı %75,6 idi. 30 günlük mortalite ile ilişkili hastalıklar akut miyokard enfarktüsü ve kardiyopulmoner arrest sonrası ROSC idi (sırasıyla p=0,039 ve p=0,028). Sonuç: Ülkemizde Acil Tıp Uzmanlık alanının trakeotomi tecrübesi ile ilgili yapılmış nadir çalışmalardan biridir. Hastaların tamamına uzamış entübasyona bağlı trakeotomi açılmış olup komplikasyon oranı oldukça düşüktür. Literatüre oranla weaning başarısı düşük, mortalite oranı yüksek bulunmuştur. Bunun nedeni olarak kardiyopulmoner arrest sonrası ROSC, septik şok gibi hastaların çok fazla sayıda olması ve hastaların komorbiditelerinin ve yaşlarının yüksek olması düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to retrospectively examine the epidemiological data (such as age, gender, presence of comorbidities), admission diagnoses, weaning success, and 30- and 90-day mortality rates of tracheotomies performed by emergency medicine specialists and residents in the Intensive Care Unit of the Emergency Medicine Clinic of Ankara Education and Research Hospital. Materials and Methods: Our study was designed as a retrospective observational study. Patients who underwent tracheotomy in the Emergency Intensive Care Unit of SBU Ankara Education and Research Hospital between January 1, 2016, and March 1, 2024, were examined. Data from patients meeting the inclusion and exclusion criteria were retrospectively collected using the Hospital Information Management System (HIS). Demographic information, comorbidities, and test results were analyzed. Procedure time, endotracheal intubation time, tracheotomy time, weaning time, and 30- and 90-day mortality rates were analyzed. Results: 45 patients were included in our study. 66.7% of our patients were male. The median age was 78 years. 86.7% had at least one comorbidity. The most common hospitalization diagnosis was ROSC after cardiopulmonary arrest (40%), followed by pneumonia (31.1%) and respiratory failure (26.7%). All patients underwent tracheostomy due to prolonged intubation. The mean intubation time was 17.1 days. Complications were observed in only 3 of the 45 patients included. Weaning was performed in 1 patient. The mortality rate within 30 days was 53.3%, while the mortality rate within 90 days was 75.6%. The conditions associated with 30-day mortality were acute myocardial infarction and ROSC after cardiopulmonary arrest (p=0.039 and p=0.028, respectively). Conclusion: This is one of the rare studies conducted in our country regarding the tracheotomy experience of the Emergency Medicine Specialty. All patients underwent tracheotomy due to prolonged intubation, and the complication rate was quite low. Compared to the literature, weaning success was low and the mortality rate was high. This was thought to be due to the high number of patients with post-cardiopulmonary arrest ROSC and septic shock, as well as the high comorbidities and age of the patients.