Afetlerde yenidoğan güvenliği değerlendirme ölçeği geliştirme çalışması
Development of the newborn safety assessment scale in disasters
  1. Tez No: 986092
  2. Yazar: RANA REHAP SERT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sıralı karma yöntem (nitel-nicel) ile tasarlanan bu araştırma, afetlerde yenidoğan güvenliğini değerlendirmek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçüm aracı geliştirmek üzere yürütülmüştür. Araştırma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada, nitel araştırma desenine uygun olarak 5 hemşire ve 5 doktor ile fenomenolojik yaklaşım doğrultusunda derinlemesine görüşmeler yapılmıştır. Elde edilen bulgular ve literatür taraması doğrultusunda ölçek için madde havuzu oluşturulmuştur. İkinci aşamada ise nicel araştırma deseni benimsenmiştir. Bu aşamada araştırmanın evrenini, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye'de meydana gelen depremlerden etkilenmiş herhangi bir yenidoğana tedavi ve bakım veren yenidoğan hemşireleri oluşturmuştur. Örneklem, madde sayısının 10 katı esasına göre belirlenmiş ve 302 yenidoğan hemşiresinden oluşmuştur. Veriler; yenidoğan hemşirelerine yönelik sosyo-demografik bilgi formu ve uzman görüşleri doğrultusunda düzenlenen, dikotom yapıdaki maddelerden oluşan“Afetlerde Yenidoğan Güvenliği Değerlendirme Taslak Ölçeği”ile, gönüllülük esasına dayalı olarak toplanmıştır. Nitel veriler MAXQDA 22, nicel veriler ise SPSS 25 programları aracılığıyla analiz edilmiştir. Nitel veri analizleri sonucunda 3 tema ve 14 alt tema belirlenmiştir. Nicel analizlerde maddelere ait frekans ve yüzde dağılımları hesaplanmış, kapsam geçerliği için Polit-Beck Geçerlik İndeksi kullanılmış ve kapsam geçerlik oranı 1.00 olarak saptanmıştır. Dikotom veri yapısına sahip ölçeklerde klasik faktör analizlerinin sınırlı güvenilirlik sunması nedeniyle yapısal geçerlik, madde analizleri ile dolaylı olarak desteklenmiştir. Ölçeğin güvenirliği için Kuder-Richardson 20 (KR-20) katsayısı hesaplanmış ve 0.81 olarak belirlenmiştir. Madde toplam puan korelasyonu analizi sonucunda negatif yönlü ve korelasyon katsayısı 0.20'nin altında kalan 10 madde ölçekten çıkarılarak ölçek son haline getirilmiştir. Bu çalışma sonucunda,“Afetlerde Yenidoğan Güvenliği Değerlendirme Ölçeği”nin, afet koşullarında yenidoğan güvenliğini değerlendirmeye yönelik geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was designed as sequential exploratory mixed-method research and aimed to develop a valid and reliable measurement tool to assess newborn safety during disasters. The research was conducted in two phases. In the first phase, a qualitative research design was employed. Phenomenological interviews were conducted with five nurses and five physicians. Based on the data obtained from these interviews and an extensive review of the literature, an initial item pool for the scale was generated. In the second phase, a quantitative research design was used. The population of the study consisted of neonatal nurses who provided care and treatment to newborns affected by the earthquake that occurred in Türkiye on February 6, 2023. The sample was determined based on the principle of ten times the number of items and included 302 neonatal nurses. Data was collected through a socio-demographic information form for nurses and the“Draft Scale for Assessing Newborn Safety in Disasters”, which consisted of dichotomous items refined through expert evaluations. Participation was voluntary. Qualitative data were analyzed using MAXQDA 22, and quantitative data were analyzed using SPSS 25. As a result of the qualitative analysis, three themes and fourteen subthemes were identified. In the scope of quantitative analysis, item frequencies and percentages were calculated. Content validity was assessed using the Polit-Beck Content Validity Index, which was determined to be 1.00. Given that classical factor analysis offers limited accuracy with dichotomous data, construct validity was supported indirectly through item analysis. For reliability, the Kuder-Richardson 20 (KR-20) coefficient—appropriate for dichotomous items—was calculated and found to be 0.81. Based on item-total score correlation analysis, ten items with negative or weak correlations (< 0.20) were removed from the scale. As a result, the Newborn Safety Assessment Scale in Disasters was found to be a valid and reliable measurement tool for evaluating newborn safety in disaster settings.