Morfolin grubu taşıyan suda çözünebilir çinko ftalosiyaninin insan meme kanseri hücre hattında (MCF-7) antikanser ve apoptotik etkilerinin araştırılması
Investigation of anticancer and apoptotic effects of water-soluble zinc phthalocyanine carrying a morpholine group on human breast cancer cell line (MCF-7)
  1. Tez No: 986124
  2. Yazar: HABİBE TAŞEVLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KIRIKBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Meme kanseri, genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle gelişen, kadınlarda en sık görülen malign tümörlerden biridir. Genetik mutasyonlar, hormonal dengesizlikler, çevresel toksinler ve yaşam tarzı gibi etkenler somatik hücrelerde bozulmalara yol açarak tümör oluşumuna neden olmaktadır. Ftalosiyanin türevleri, hücresel oksidatif stres yolaklarını etkileyerek apoptozu indükleyebilecek anti-kanser özellikler göstermektedir. Çinko ftalosiyaninler, bir fotosensitizer olup, kanser tedavi yöntemlerinden biri olan fotodinamik terapide (FDT) potansiyel bir ajan olarak değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, morfolin grupları taşıyan çinko ftalosiyanin bileşiğinin insan meme kanseri hücre hattı (MCF-7) üzerindeki sitotoksik ve apoptotik etkileri incelenmiştir. Çinko ftalosiyanin bileşiğinin MCF-7 hücrelerine uygulanan EC25 ve EC50 dozları sırasıyla 1,41 mg/mL ve 5,47 mg/mL olarak belirlenmiştir. Bu dozlar uygulandıktan sonra RNA izolasyonu yapılmış ve BAX, P53, CASP3 ve BCL-2 genlerinin mRNA düzeyleri qRT-PCR ile analiz edilmiştir. Morfolin taşıyan çinko ftalosiyanin bileşiğinin BAX, P53, CASP3, genlerinin mRNA düzeyinde 1,41 mg/mL dozunda belirgin değişiklik görülmezken bu genlerin sırası ile 5,47 mg/mL dozunda BAX geninde 3,11 kat, P53 geninde 6,84 ve CASP3 geninde 4,61 kat artış gözlemlendi. BCL-2 gen ekspresyonunda ise 1,41 mg/mL dozunda 4,59 kat azalma, 5,47 mg/mL doz uygulamasında 8,83 kat azalma gözlendi. Apoptoz tayini için morfolin bağlı çinko ftalosiyanin bileşiğinin belirlenen EC25 ve EC50 dozları altı oyuklu plakalardaki hücrelere uygulandı ve apoptotik süreç Annexin V-FITC Apoptosis Assay Kit ile değerlendirildi. EC25 dozu uygulanan hücrelerin %92 canlı, %6 apoptotik olarak izlenirken; EC50 dozunda %81 canlı ve %18 apoptotik olarak izlendi. Sonuçlarımıza göre morfolin bağlı çinko ftalosiyanin bileşiği MCF-7 hücrelerinde hafif-orta düzeyde sitotoksik ve apoptotik etkiler göstererek, kanser tedavisinde kullanılabilecek potansiyel bir ajan olabileceğini söyleyebiliriz. Gelecekte gerçekleştirilecek hayvan deneyleri ile morfolin bağlı çinko ftalosiyanin bileşiğinin antikanser ve apoptoza yönelik etkileri daha ayrıntılı biçimde aydınlatılabilir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malignant tumors in women, developing under the influence of genetic and environmental factors. Genetic mutations, hormonal imbalances, environmental toxins, and lifestyle-related elements contribute to alterations in somatic cells, leading to tumor formation. Phthalocyanine derivatives exhibit anticancer properties capable of inducing apoptosis by influencing cellular oxidative stress pathways. Zinc phthalocyanines, as photosensitizers, are considered potential agents in photodynamic therapy (PDT), a cancer treatment modality. In this study, the cytotoxic and apoptotic effects of a zinc phthalocyanine compound bearing morpholine groups were investigated on the human breast cancer cell line MCF-7. The EC25 and EC50 doses of the zinc phthalocyanine compound applied to MCF-7 cells were determined as 1.41 mg/mL and 5.47 mg/mL, respectively. Following treatment with these concentrations, RNA isolation was performed, and mRNA expression levels of BAX, P53, CASP3, and BCL-2 genes were analyzed using qRT-PCR. At the dose of 1.41 mg/mL, the morpholine-containing zinc phthalocyanine compound did not cause a marked change in the mRNA levels of BAX, P53, and CASP3; however, at the 5.47 mg/mL dose, increases of 3.11-fold in BAX, 6.84-fold in P53, and 4.61-fold in CASP3 were observed. In contrast, BCL-2 gene expression decreased by 4.59-fold at 1.41 mg/mL and by 8.83-fold at 5.47 mg/mL. For apoptosis determination, the EC25 and EC50 doses of the morpholine-bound zinc phthalocyanine compound were applied to cells seeded in six-well plates, and the apoptotic process was evaluated using the Annexin V-FITC Apoptosis Assay Kit. Cells treated with the EC25 dose were observed to be 92% viable and 6% apoptotic, while at the EC50 dose, 81% viability and 18% apoptosis were recorded. According to our results, the morpholine-bound zinc phthalocyanine compound exhibits mild to moderate cytotoxic and apoptotic effects on MCF-7 cells, suggesting its potential as a therapeutic agent in cancer treatment. Further investigations using animal models may provide more comprehensive insights into the anticancer and apoptotic effects of zinc-substituted phthalocyanine.