Çok kriterli karar verme teknikleri ile elektrikli otobüslerin afet sonrası etkin kullanımı üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the effective use of electric buses post-disaster with multi-criteria decision making methods
- Tez No: 765217
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ İNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sayısal Yöntemler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Afetlerin önlenmesi mümkün olmasa da etkileri alınacak olan önlemlerle azaltılabilmektedir. Özellikle beklenmekte olan büyük Marmara depremi için afet yönetimi anlamında çeşitli çalışmalar mevcut olmakla birlikte devam etmektedir. Bu tez çalışmasında da amaç, olası bir afet durumunda ulusal ve uluslararası standartlar dahilinde geçici barınma alanları sınıfında yar alan stadyumlardan en uygun olanının ÇKKV yöntemlerinden TOPSIS, VIKOR ve PROMETHEE kullanılarak seçilmesi ile hem afet alanına hem de afet sonrası yerleşilecek olan bu alanlara gerekli olması durumunda enerji sağlayacak bir alternatif olarak Elektrikli Otobüsleri önererek karar alıcılara farklı bir bakış açısı sunmaktır. Ayrıca kullanımı giderek artan ve İETT tarafından da 2022 bütçesinde yer alan 100 Elektrikli Otobüs alımını göz önünde bulundurarak bu araçların fayda ve etkinliğine dikkat çekmektir.
Özet (Çeviri)
Although it is not possible to prevent disasters, their effects can be reduced by the measures to be taken. Although there are various studies in terms of disaster management, especially for the expected great Marmara earthquake, it continues. In this thesis, the aim is to select the most suitable stadium among the stadiums, which is one of the areas in the temporary shelters category within the scope of national and international standards by using TOPSIS, VIKOR and PROMETHEE methods from MCDM methods and, if necessary to provide energy to both the disaster area and these areas to be settled after the disaster to offer a different perspective to decision makers by proposing Electric Buses as an alternative. It is also to draw attention to the benefits and effectiveness of these vehicles which are increasingly used, taking into account the purchase of 100 electric buses by IETT and included in the 2022 budget.