African futurism as a decolonial architectural discourse
Sömürgecilik sonrası bir mimari söylem olarak afrika fütürizmi
- Tez No: 986179
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. ZEHRA TONBUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstinye Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Nnedi Okorafor tarafından ortaya atılan edebi ve sanatsal bir çerçeve olan Afrika Fütürizmi ile çağdaş Afrika mimarisi arasındaki kesişimi incelemektedir. Sömürgecilik karşıtı bir söyleme dayanan Afrika Fütürizmi; yerli bilgi sistemlerini, kültürel sürekliliği ve spekülatif hayal gücünü merkeze alarak Afrika'nın geleceğini sömürgeci anlatılardan geri kazanmayı amaçlar. Kavram edebiyat ve spekülatif kurgu alanında doğmuş olsa da, bu çalışma temel değerlerinin mimari pratikte de izlenip izlenemeyeceğini araştırır. Araştırma, kıta genelindeki mimari anlatıları şekillendiren tropikal modernizm ve Afrika brutalizmi gibi önemli mimari akımları tanıtarak tarihsel bir arka plan sunar. Ardından Afrika Fütürizmi'nin kimlik inşası, ekolojik düşünce ve yerel mimari yenilik gibi ana temaları açıklanır ve bu kavramların mimari forma, mekânsal düzene ve malzeme kullanımına nasıl yansıyabileceği ele alınır. Dört mimar—Diébédo Francis Kéré, David Adjaye, Kunlé Adeyemi ve Issa Diabaté—bölgesel çeşitlilik, kavramsal derinlik ve kültürel miras, sürdürülebilirlik ve topluluk katılımına verdikleri önem göz önünde bulundurularak vaka çalışması yöntemiyle incelenmiştir. Bu projeler, mimarinin Afrika Fütürizmi'nin temel değerlerini nasıl yansıttığını ortaya koymak amacıyla tematik olarak analiz edilmiştir. Her ne kadar bu mimarlar“Afrika Fütürizmi”terimini doğrudan kullanmasalar da, çalışmaları sıklıkla bu yaklaşımın ilkelerini taşımaktadır. Mimarlık bu anlamda sadece fiziksel bir yapı değil, aynı zamanda hikâye anlatımı ve gelecek tahayyülü için bir araç olarak görülmektedir. Tez, Afrika Fütürizmi'nin çağdaş Afrika mimarisini kültürel direnç, süreklilik ve spekülatif tasarım bağlamında okumak için güçlü bir kavramsal çerçeve sunduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the intersection between African Futurism—a literary and artistic framework coined by Nnedi Okorafor—and contemporary African architecture. Rooted in decolonial discourse, African Futurism centers indigenous knowledge, cultural continuity, and speculative imagination while reclaiming Africa's future from colonial narratives. Although the concept originates in literature and speculative fiction, this study investigates whether its core values can also be traced in architectural practice. The research begins with a historical overview, outlining key movements such as tropical modernism and African brutalism, which shaped postcolonial architectural narratives across the continent. It then introduces the main themes of African Futurism—identity reconstruction, ecological thinking, and vernacular innovation—and considers how these ideas might translate into architectural materiality, spatial organization, and symbolism. Four architects—Diébédo Francis Kéré, David Adjaye, Kunlé Adeyemi, and Issa Diabaté—were selected for case study analysis based on regional representation, conceptual depth, and their engagement with cultural heritage, sustainability, and community participation. Their projects are analyzed thematically to understand how architecture can express values aligned with African Futurism, including resistance to colonial legacies and reimaginings of African futures. While the term“African Futurism”is not explicitly used by these architects, their work often embodies its principles. Architecture, in this sense, becomes a medium of storytelling and future projection. This thesis concludes that African Futurism provides a compelling lens through which to read contemporary African architecture as a space of cultural continuity, resistance, and speculative design.