İlköğretim 1-5 sınıflarında okutulan ünite dergileri ile ilgili öğretmen, yönetici ve veli görüşleri
The Opinios of school, adminstrators, teachers and parents concerning the selection criteria and the functions of the periodical supplementary documents in the first-fifth grade basic education schools
- Tez No: 98629
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEN ÜLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim okullarının 1 - 5 sınıflarda yardımcı ders aracı olarak kullanılan ünite dergilerinin seçimi ve işlevine ilişkin yönetici, öğretmen, veli görüşleri ile dergi seçiminde bu görüşler arasında fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Ankara İli Keçiören İlçesi sınırları içerisinde yer alan ve random yoluyla seçilmiş 25 ilköğretim okulunda görev yapan 31 yönetici, 321 öğretmen ve bu okullarda öğrencisi olan 41 öğrenci velisinden oluşmaktadır. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen bir anket formu aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin çözümlemesinde EXCEL 7.0 ve SPSS programlarından yararlanılarak frekans, yüzde dağılımları bulunmuş ve varyans analizi ile ikili gruplar arası karşılaştırmalar 0.05 düzeyinde test edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre; ünite dergilerinin seçiminde dergilerin okula sağladığı ekonomik katkı oranının belirleyici olduğu ve dergi seçiminde okul yöneticileri, bu oranı göz önüne alarak dergileri seçtikleri görülmektedir. Bu bulgular ışığında kullanılan ünite dergilerinin işlevine ilişkin olarak; içerik yönünden ders programlarına uygun olması, kullanılan dilin sınıf seviyesine hitap etmesi, resimlemelerin ilgi çekici olması, öğrenciyi araştırmaya yönlendirmesi, programda öngörülen hedef davranışları kazandırılmasına yönelik etkinlere, ön öğrenmeleri hatırlatma ile ilgili etkinliklere yer verilmesi, deney ve gözlem yapmaya uygun yönergelerin hazırlanması, ünitelerde öğrenmeleri izlemeye yönelik testler bulunması vebu ölçütlerin dergi seçiminde yönetici, öğretmenler tarafından göz önünde bulundurulması yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of this study is to investigate the opinions of school administrators, teachers and parents concerning the selection criteria and the functions of the periodical supplementary documents designed Tor the specific course units of" the first through llllh grade basic education schools, and whether there was a difference between these opinions on I heir selection. The research sample comprises 31 school administrators, 321 teachers, and II parents randomly selected from 25 basic education schools within the holders o\' Keçiören sub-province of Ankara province. The data has been collected by means of the questionnaire w hich was developed by the researcher. Concerning the analysis of the data, F.xcel 7.0 and SPSS package programs has been utilized to find the frequency and percentage distributions; and the comparisons between the binary groups have been tested through analysis of variance at 0.05 level