Hidrazon bileşiklerinin TCCA ile tepkimesinden geminal diklorların sentezi
(synthesis of geminal dichlorides from reaction of hydrazone compounds with TCCA)
  1. Tez No: 986349
  2. Yazar: CAFER GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF DAŞTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada geminal diklorürlerin eldesi için metal kullanılmayan, ucuz, çevre dostu, etkin, pratik ve basit bir yöntemin geliştirmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu tez çalışmasında geminal diklorür bileşiklerinin eldesi için aldehitler, hidrazinhidrat ile tepkimeye tabi tutularak hidrazon bileşikleri elde edildi. Hidrazon bileşikleri de etilasetat içerisinde ticari olarak temin edilebilen, kararlı, toksik olmayan, ucuz ve kullanımı kolay bir reaktif olan trikloroizosiyanürik asit (TCCA) ile tepkimeye sokularak ilgili geminal diklorürler başarılı bir şekilde elde edildi. Bulgular: Çıkış bileşikleri olan hidrazonlar (20 örnek) hem de hedef geminal diklorürler (20 örnek) çoğunlukla %80-%92 verimlerle etkin bir şekilde sentezlendi. Bu tez çalışmasında sunulan metodoloji mevcut yöntemlerle kıyaslandığında: (i) moleküler klor ve (ii) metal kullanılmaması, (iii) ucuz ve (iv) çevre dostu olması ve (v) kısa reaksiyon süresine sahip olması, (vi) basit ve (vii) ılıman reaksiyon koşulları gibi birçok avantajlar sunmaktadır. Sonuç: Aldehitlerden elde edilen hidrazon bileşiklerinin etilasetat içerisinde oda sıcaklığında TCCA ile 15 dakika reaksiyonu sonucu ilgili geminal diklorür bileşikleri başarılı bir şekilde elde edildi. Sonuç olarak; bu tez çalışmasında geminal diklorürlerin eldesi için yeni ve güçlü bir alternatif olma potansiyeline sahip oldukça pratik, etkin ve çevreci bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this study is to develop a metal-free, cost-effective, environmentally friendly, efficient, practical, and straightforward method for the synthesis of geminal dichlorides. Method: In this thesis, aldehydes were reacted with hydrazine hydrate to obtain hydrazone derivatives as precursors for geminal dichloride compounds. Subsequently, the hydrazones were treated with trichloroisocyanuric acid (TCCA) that is a commercially available, stable, non-toxic, inexpensive and ease of use reagent, in ethyl acetate to afford the corresponding geminal dichlorides in high yields. Findings: Both the hydrazones derived from aldehydes (20 examples) and the target geminal dichlorides (20 examples) were synthesized efficiently, with yields predominantly exceeding 80%-92% When compared to existing methodologies, the proposed method offers several advantages: (i) it avoids the use of molecular chlorine, (ii) does not require any metals, (iii) is cost-effective, (iv) is environmentally friendly, (v) involves short reaction times, and (vi) operates under mild and (vii) simple reaction conditions. The methodology developed is specifically applicable to the target compounds studied. Result: Geminal dichloride compounds were successfully synthesized via a 15-minute room temperature reaction of hydrazone derivatives prepared from aldehydes in ethyl acetate with TCCA. In conclusion, this thesis presents a highly practical, efficient, and green method that has the potential to serve as a new and powerful alternative for the synthesis of geminal dichlorides.