İki değişkenli frobenius-euler-genocchi-fibonacci polinomları ve onların özellikleri
Two varible frobenius-euler-genocchi-fibonacci polynomials and their properties
- Tez No: 986381
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN KIZILATEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez 4 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırmanın konusuna ilişkin genel bir çerçeve çizilmiş ve giriş niteliğinde bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde, sonraki bölümlerde kullanılacak temel kavramlar, tanımlar ve özellikler verilerek çalışmanın kuramsal altyapısı oluşturulmuştur. Üçüncü bölümde, iki bilinmeyenli Frobenius-Euler-Genocchi-Fibonacci polinomları tanımlanmış, ayrıca bu polinomların üreteç fonksiyonu yardımıyla, çeşitli toplam formülleri, türev özellikleri ve bazı özdeşlikler elde edilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise çalışmanın sonuçları değerlendirilmiş ve elde edilen bulgular özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, a general framework related to the subject of the research is outlined and introductory information is presented. In the second chapter, the fundamental concepts, definitions, and properties to be used in the subsequent chapters are provided, thereby establishing the theoretical foundation of the study. In the third chapter, the two-variable Frobenius-Euler-Genocchi-Fibonacci polynomials are defined, and with the aid of their generating function, various summation formulas, derivative properties, and certain identities are derived. In the fourth and final chapter, the results of the study are discussed and the obtained findings are summarized.