Bir muhalif lider olarak Muhsin Yazıcıoğlu
Muhsin Yazıcıoğlu as an opposition leader
- Tez No: 986438
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇAHA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
Özet
Bu tezin konusunu, herhangi bir konuda, bir işte, işleyişte ve düşünüşte, fikir birliği olunmaması hali, bir itiraz, bir karşı çıkma ve özgürlüğün tezahürü olarak irtibatlandırılan aktif muhalefet tanımı üzerinden Muhsin Yazıcıoğlu'nun muhalif yönünü analiz etmektir. Çalışma, Yazıcıoğlu'nun muhalif yönünün yapılmış olan muhalefet tanımlarıyla nasıl irtibatlandığı, ne kadar uyuştuğu, kavram olarak muhalefetin bir siyasi figürde nasıl somutlaştığı sorularına cevap aramaktadır. Yazıcıoğlu'nun muhalif yönü, Türk siyasal hayatında bırakmış olduğu izleri, Türk siyasal hayatındaki sosyal ve siyasal gelişmelerin, olayların, soru ve sorunların incelenmesi üzerinden anlaşılmaya çalışılmıştır. Çalışma, kaynak tarama yöntemiyle ve konuyla ilgili yazılı ve görsel birincil ve ikincil kaynaklardan yararlanılarak hazırlanmıştır. Ulaşılan kaynaklardan edinilen bilgiler, Türk siyasi hayatında muhalefet konusunda önemli problemler yaşandığını, muhalif hareketlerin sık sık kesintiye uğratıldığını, demokratik teamüllere aykırı meslek grubu ve kurumların aktif siyasete müdahale ettiğini, dolayısıyla, siyasetin muhalefet boyutunun etkin bir şekilde işlemediğini ortaya çıkarmıştır. Siyaset dışı aktörlerin siyaset dışında kalması için mücadele eden Yazıcıoğlu örneği, etkin ve bağımsız muhalif parti ve liderlerin Türk siyasi hayatına büyük katkı yapacağını ve yaşanan sorunların yine siyaset içinde çözülebileceğini göstermiştir. Yazıcıoğlu örneği, aynı zamanda muhalefetin pragmatik çıkardan ziyade ilkeler ve değerler üzerinden yürütülebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze Muhsin Yazıcıoğlu's oppositional stance within the framework of the concept of active opposition, defined as a state of disagreement in any matter, process, or way of thinking; as an objection, dissent, and a manifestation of freedom. The study seeks to determine how Yazıcıoğlu's oppositional identity relates to existing definitions of opposition in the literature, the extent to which it aligns with them, and how the concept of opposition becomes embodied in a political figure. The research was conducted using the literature review method, drawing upon both primary and secondary written and visual sources related to the topic. The findings reveal that the concept of opposition in Turkish political life faces significant challenges. In this context, opposition movements have been frequently interrupted, certain professional groups and institutions, in violation of democratic conventions, have intervened in active politics, and the opposition dimension of politics has not functioned effectively. The example of Muhsin Yazıcıoğlu, who advocated for keeping politics independent from the influence of non-political actors, demonstrates that effective and independent opposition can make significant contributions to Turkish political life and that existing problems can be resolved within the mechanisms of politics itself. Furthermore, the case of Yazıcıoğlu provides strong evidence that opposition can be conducted based on principles and values rather than pragmatic interests.