Kentsel dönüşümden etkilenen ailelerde demografik ekonomik sosyal ve eğitsel değişmeler: Mamak örneği
Demographic economic social and educational changes in families affected by urban transformation: The case of Mamak
- Tez No: 986445
- Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT MİSER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Felsefi, Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
Özet
Kent mekânları zaman içerisinde ekonomik ve sosyal sebepler, doğal afetler, iç göç, nüfus yoğunluğu gibi farklı sebeplerden dolayı yıpranırlar. Kentin bazı bölgeleri köhner ve yaşanması zor bir hale gelir. Neticede, eskiyen ve köhneyen yerlerin yeniden kazanılması için kentsel dönüşüm projeleri gündeme getirilmiştir. Kentsel dönüşüm, hem fiziki hem de sosyal değişmeyi birlikte gerçekleştiren bir projedir. Bu süreçten etkilenen aktörlerin mekân değişimi fiziki boyutu oluşturur. Yaşam biçimlerindeki değişim ise sosyal boyutu ile ilgilidir. Bu araştırmanın amacı; Mamak ilçesindeki kentsel dönüşüme konu olan ailelerin yaşadıkları değişimleri demografi, sosyal ilişkiler, kültür, ekonomi ve eğitim boyutunda araştırmaktır. Tekli durum çalışması modelinde olan bu araştırmada verileri toplamak amacıyla anket formu, görüşme ve gözlem gibi nitel ve nicel yöntemler kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Mamak ilçesi Yeni Mamak Kentsel Dönüşüm Projesine konu olan aileler oluşturmaktadır. Araştırma iki Evre'den oluşmaktadır. I. Evre'de uygulanan anket ve görüşme soruları sekiz yıl sonra aynı bölgede tekrar uygulanmıştır. Toplanan veriler SPSS paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada demografik değişkenler olan cinsiyet, medeni durum, yaş, eğitim durumu, hane halkının toplam aylık geliri, uğraşılan iş değişkenleri için frekans tabloları ve grafikler oluşturulmuştur. I. Evre ve II. Evre verileri karşılaştırılarak bulgular elde edilmiştir. İlgili değişkenler arasında ilişki olup olmadığı ki-kare analizi ile incelenmiştir. Açık uçlu soruların analizi için örneklemin orijinal söylemine bağlı kalınarak kategori ve temalaştırma yapılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır. Bölgede yaşayanların çoğunluğunu asgari ücret ve altında gelire sahip, orta seviyede eğitim almış, işçi ve işçi emeklisi bireyler oluşturmaktadır. Yapı malzemesi kalitesine dair şikayetlerde artış görülmüştür. Apartman aidatları en öncelikli ekonomik sorun olarak belirtilmiştir. Çevrenin güvenliği algısında belirgin bir iyileşme olmuştur. Geniş ve çok odalı konutlara geçiş çocukların eğitimini olumlu yönde etkilemiştir. Görüşülenlerin büyük bir kısmı daha konforlu, konutlarda yaşadıklarını güvenli, temiz ve düzenli bir çevreye sahip olduklarını ifade etmiştir. Ailelerin genel olarak kentsel dönüşümden memnuniyetleri artmıştır.
Özet (Çeviri)
In the course of time, urban areas wear off due to different reasons like economic and social reasons, natural disasters, internal immigration, and population density. Some areas of urban become fusty and hard to live. Eventually, urban transformation projects have come up to regain these old and fusty places. Urban transformation is a project which makes real both physical and social change together. Change of area of the actors influenced by this process constitutes physical dimension. As for change in their life style, it is about social dimension. The aim of this study is to investigate the demographic, social, cultural, economic, and educational changes experienced by families involved in the urban transformation process in the Mamak district. This research, designed as a single case study, employs both qualitative and quantitative methods such as surveys, interviews, and observations for data collection. The population of the study consists of families included in the Yeni Mamak Urban Transformation Project in the Mamak district. The research consists of two phases. In the first phase, the survey and interview questions were administered, and after eight years, the same instruments were reapplied in the same region. The collected data were analyzed using the SPSS statistical software package. Frequency tables and charts were generated for demographic variables such as gender, marital status, age, educational level, total household income, and occupation. The findings were obtained by comparing the data from the first and second phases. Relationships among the relevant variables were examined using the chi-square analysis. The responses to open-ended questions were analyzed by adhering to the participants' original expressions and categorizing and thematizing the data. The main findings of the research are as follows: The majority of the residents in the region consist of individuals earning minimum wage or below, having a moderate level of education, and working as laborers or retired workers. Complaints regarding the quality of construction materials have increased. Apartment maintenance fees were reported as the most pressing economic issue. There has been a noticeable improvement in the perception of neighbourhood safety. Moving to larger and multi-room apartments has positively affected children's education. Most of the interviewees stated that they now live in more comfortable houses and in safer, cleaner, and more organized environments. Overall, families' satisfaction with urban transformation has increased.