Ceza muhakemesi hukukunda temyiz denetiminin kapsamı ve sınırları
Scope and limits of appellate review in criminal procedure law
  1. Tez No: 986452
  2. Yazar: FURKAN AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
“Ceza Muhakemesi Hukukunda Temyiz Denetiminin Kapsamı ve Sınırları”başlıklı bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Tezin birinci bölümünde konunun genel hatlarının anlaşılabilmesi için kanun yollarına dair genel bilgiler verilmiştir. Ardından tezimizin konusunu oluşturan temyiz kanun yoluna dair genel açıklamalarda bulunulmuştur. İkinci bölümde temyiz denetiminin kapsamı ele alınmıştır. Bu bölümde Yargıtay tarafından yapılacak olan temyiz denetiminin kapsamının ne olacağı, denetimde nelerin ne kadar incelenebileceği ele alınmıştır. Bu bağlamda özellikle temyiz denetiminin konusuna yer verilmiş ve bu kapsamda Yargıtay uygulamasına da başvurularak açıklamalar yapılmıştır. Üçüncü bölümde ise temyiz denetiminin sınırları incelenmiştir. Bu bölümde temyiz denetimi yapılabilmesi için uyulması zorunlu olan hususlara değinilmiştir. Öncelikle temyiz istemi, temyizde sebep gösterme zorunluluğu ve temyiz nedenleri üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda maddi hukuka aykırılıklara ve muhakeme hukukuna aykırılıklara işaret edilmiş ve bunların temyiz başvurusunda arz ettikleri farklılıklar ortaya konmuştur. Son olarak bozma kararı sonrasında verilen kararların temyiz denetimine etkisi ve cezanın ağırlaştırılması yasağı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis titled“Scope and Limits of Appellate Review in Criminal Procedure Law”consists of three main parts. In the first part of the thesis, general information on legal remedies is given in order to understand the general lines of the subject. Afterwards, general explanations on the legal remedy of appeal, which is the subject of our thesis, are given. The second section addresses the scope of appellate review. This section discusses the scope of the appeal review to be conducted by the Court of Cassation and the extent to which issues can be examined during the review. In this context, special attention is given to the subject matter of the appeal review, and explanations are provided with reference to the practice of the Court of Cassation. The third section examines the limits of the appellate review. This section addresses the mandatory conditions for conducting an appeal review. First, the appeal request, the obligation to state the grounds for appeal, and the reasons for appeal are addressed. In this context, violations of substantive law and procedural law are emphasized, and the differences they present in the appeal application are highlighted. Finally, the impact of decisions issued after a reversal on the appellate review and the prohibition of reformatio in peius are addressed.