Pay sahipliği haklarının geliştirilmesi bağlamında anonim ortaklıkta bilgi alma ve inceleme hakkı
The right to information and inspection in joint-stock companies in the context of the development of shareholders' rights
- Tez No: 986474
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZDAMAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu m. 437'de düzenlenen bilgi alma ve inceleme hakkı, pay sahiplerinin yatırımlarının akıbetini takip edebilmelerini sağlayan temel bir araçtır. Ticari yaşamda yüksek sermaye gereksinimi nedeniyle anonim ortaklıklar, küçük yatırımcıların ekonomiye katılımı bakımından stratejik öneme sahiptir. Ancak sermaye ağırlıklı bu yapılarda, özellikle küçük pay sahiplerinin yönetim karşısındaki zayıf konumu bilgiye erişimi zorlaştırmakta; bu durum söz konusu hakkın yasal güvence altına alınmasını zorunlu kılmaktadır. Kanun koyucu TTK m. 437 ile bu hakkı düzenlemişse de pay sahipleri ile ortaklık arasındaki menfaat çatışmaları ve değişen ticari koşullar, mevcut hükümlerin yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu çalışmada, TTK m. 437 düzenlemesinin uygulamada yetersiz kalan yönleri ve hakkın sınırlandırılmasına yol açan unsurlar incelenerek teknolojik gelişmeler ışığında kanuni değişiklik önerileri sunulmuştur. Diyalektik yöntem esas alınarak halka açık olmayan anonim ortaklıklarda bilgi alma hakkının işlevi, kapsamı ve yargı kararlarıyla şekillenen sınırları analiz edilmiştir. Araştırma sürecinde Türk hukuku; Alman, İsviçre ve Avrupa Birliği hukuklarıyla karşılaştırmalı olarak ele alınmış; başta TTK olmak üzere TBK, TMK, HMK, BANKK, DMK ve SPK hükümlerine ve tarihsel perspektif açısından mülga düzenlemelere atıf yapılmıştır. Özellikle İsviçre hukukundaki güncel reformlar dikkate alınarak,“olması gereken hukuk”bakımından çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The right to obtain information and conduct investigations, as stipulated in Article 437 of the Turkish Commercial Code No. 6102, is a fundamental tool enabling shareholders to monitor the outcome of their investments. Due to the high capital requirements in commercial life, joint stock companies are of strategic importance in terms of small investors' participation in the economy. However, in these capital-intensive structures, the weak position of small shareholders vis-à-vis management makes access to information difficult; this situation necessitates that this right be legally guaranteed. Although the legislator has regulated this right in Article 437 of the TCC, conflicts of interest between shareholders and the company and changing commercial conditions require a reassessment of the existing provisions. This study examines the shortcomings of Article 437 of the Turkish Commercial Code (TCC) in practice and the factors leading to the restriction of rights, proposing legislative amendments in light of technological developments. Using the dialectical method, the function, scope, and limits of the right to information in non-public limited companies, as shaped by court decisions, have been analysed. During the research process, Turkish law was examined in comparison with German, Swiss and European Union law; reference was made to the provisions of the Turkish Commercial Code (TTK), Turkish Civil Code (TBK), Turkish Code of Obligations (TMK), Code of Civil Procedure (HMK), Banking Law (BANKK), Civil Servants Law (DMK) and Capital Markets Board (SPK), as well as repealed regulations from a historical perspective. Taking into account the current reforms in Swiss law in particular, solutions were developed in terms of 'the law as it should be'.