Güneş koruyucu etken maddesi olan oksibenzon ve ana metaboliti benzofenon-1'in TM3 leydig hücrelerinde potansiyel toksik etkilerinin incelenmesi
Investigation of the potentially toxic effects of oxybenzone sunscreen active ingredient and its main metabolite benzophenone-1 on TM3 leydig cells
  1. Tez No: 986475
  2. Yazar: SENA ERGÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Bilim Dalı
Özet
Güneş koruyucu kullanımı son yıllarda artış göstermiştir. Ancak bu artış hem çevre hem de insan sağlığı için endişeleri beraberinde getirmektedir. Bazı ultraviyole filtrelerin sucul ekosistemlerde zararlı etkilere yol açtığı ve organizmalarda endokrin bozucu aktivite gösterebildiği bildirilmiştir. Son yıllarda erkek fertilite düzeylerinde belirgin bir azalma gözlenmiştir ve bu düşüşün nedenlerinden birinin çevresel kirleticilerin endokrin bozucu etkileri olduğu düşünülmektedir. Kimyasal bir ultraviyole filtre olan oksibenzon diğer adıyla benzofenon-3 genellikle güneş koruyucularda ve kozmetiklerde kullanılmaktadır. Deriden absorbe olarak kan dolaşımına geçtiği bilinmektedir ve ana metaboliti benzofenon-1'dir. Bu çalışmada TM3 fare Leydig hücrelerinde oksibenzon ve benzofenon-1'in sitotoksisitesi MTT ve nötral kırmızı yöntemiyle değerlendirilmiştir. Comet yöntemiyle DNA hasarı oluşturma potansiyelleri değerlendirilmiştir. Reaktif oksijen türevleri oluşturma seviyeleri ve testosteron düzeyleri ölçülmüştür. Sonuçlar, benzofenon-1'in TM3 hücrelerinde benzofenon-3'e kıyasla daha güçlü sitotoksik ve oksidatif yanıtlar oluşturabileceğini, ancak incelenen deneysel koşullar altında iki bileşiğin de DNA bütünlüğü ve testosteron düzeylerini anlamlı biçimde etkilemediğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The use of sunscreen has increased in recent years. However, this increase has raised concerns for both the environment and human health. Some ultraviolet filters cause damage in aquatic environments and exhibit endocrine-disrupting activity in living organisms. A decline in male fertility levels has been observed in recent years, and it is assumed that one of the reasons for this decline is the endocrine-disrupting activities of environmental pollutants. Oxybenzone, also known as benzophenone-3, a chemical ultraviolet filter, is commonly used in sunscreens and cosmetics. It is absorbed through the skin and enters the bloodstream, and its main metabolite is benzophenone-1. In this study, the cytotoxicity of oxybenzone and benzophenone-1 in TM3 mouse Leydig cells was evaluated using the MTT and neutral red methods. Their potential to cause DNA damage was assessed using the comet assay. Levels of reactive oxygen species formation and testosterone levels were measured. The findings indicate that benzophenone-1 may elicit stronger cytotoxic and oxidative responses in TM3 cells compared to benzophenone-3; however, under the experimental conditions evaluated, neither compound exerted a significant effect on DNA integrity or testosterone levels.