Etnik çatışma-dış politika ilişkisi: Birleşik Krallık'ın dış politika yapımında etnik çatışma ile mücadelesinin yansımaları (1968-1998)
The relationship between ethnic conflict and foreign policy: Reflections of the United Kingdom's struggle against ethnic conflict in its foreign policy-making (1968-1998)
- Tez No: 986476
- Danışmanlar: PROF. DR. SOYALP TAMÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Neoklasik realist teorinin dış politika analiz yöntemini esas alan bu çalışma, etnik çatışmaların ülkelerin dış politika yapımını etkilediği hipotezine dayanmaktadır. Bu tez çalışmasında, bahse konu etkinin, diaspora faaliyetleri, ulusal çıkarların tehdit edilmesi ve dış politika yönelimlerinin değişmesi ile belirgin hâle geldiği iddia edilmektedir. Vaka analizine konu alınan Kuzey İrlanda'da uzun yıllar devam eden etnik çatışmanın Birleşik Krallık'ın (BK) dış politika yapımındaki belirleyici rolünü arşiv belgeleri ile belirleyen bu çalışmada, etnik çatışmanın dış politika yapımı üzerindeki etkisini temsil eden dört dış politika uygulaması tespit edilmiştir. BK ve İrlanda Cumhuriyeti'nin öncülüğünde hayata geçirilen dış politika uygulamaları sırasıyla Sunningdale Anlaşması, Anglo-İrlanda Anlaşması, Downing Street Deklarasyonu ve Hayırlı Cuma Anlaşması'dır. Bu sebeple ilgili anlaşmaların analiz edilmesi, çalışmanın temel hipotezinin ispatı için elzem görülmüş ve analiz düzeyi neoklasik realizmin öngördüğü çerçevede gerçekleştirilmiştir. Buna göre her biri bağımlı değişken olarak ele alınan bu dış politika uygulamalarının ortaya çıkmasında etkili olan sistemsel uyaranlar yani bağımsız değişkenler ve müdahaleci-ara değişkenler titizlikle belirlenmiş ve incelenmiştir. Sistemsel uyaranları küresel alanda yaşanan siyasi ve ekonomik gelişmeler başlığı altında ele alan bu çalışma, ara değişkenleri yerel siyasi ve ekonomik gelişmeler başlığı altında inceleyerek iç siyasetten bağımsız bir dış siyaset olamayacağını göstermektedir. Diplomatik ve açık kaynak istihbarat belgelerine dayanan verilerin analizi neticesinde elde edilen bulgular, BK özelinde, etnik çatışmanın dış politika yapımını etkileyen önemli bir unsur olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study, grounded in the foreign policy analysis framework of neoclassical realism, rests on the hypothesis that ethnic conflicts influence states' foreign policy-making processes. It argues that this influence manifests through diaspora activities, perceived threats to national interests, and shifts in foreign policy orientations. Focusing on the Northern Ireland conflict, the research reveals the impact of this ethnic conflict on the United Kingdom's foreign policy-making through archival evidence. Four foreign policy initiatives representing this impact have been identified. Implemented under the leadership of the United Kingdom and the Republic of Ireland to end this long-standing conflict, these initiatives, chronologically, are the Sunningdale Agreement, the Anglo-Irish Agreement, the Downing Street Declaration, and the Good Friday Agreement. A detailed analysis of these initiatives is essential to validate the core hypothesis of the study, and this analysis has been conducted within the framework of neoclassical realism. Accordingly, each initiative is treated as a dependent variable, while the systemic stimuli (independent variables) and intervening variables affecting their emergence are carefully examined. The study categorizes systemic stimuli under global political and economic developments, and intervening variables under domestic political and economic dynamics, demonstrating that foreign policy cannot be understood independently of domestic politics. Drawing on diplomatic and intelligence archival documents, the findings indicate that, in the case of the United Kingdom, ethnic conflict has been a significant factor shaping the process of its foreign policy formulation.