Web 2.0 temelli ters yüz sınıf modelinin öğrencilerin ilişkisel muhakeme becerilerine ve 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerilerine ilişkin algılarına etkisi
The effect of the Web 2.0-based flipped classroom model on students' relational reasoning skills and their perceptions of 21st century learning and innovation skills
- Tez No: 986507
- Danışmanlar: PROF. DR. İLBİLGE DÖKME
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı Web 2.0 temelli Ters Yüz Sınıf modelinin ortaokul öğrencilerinin ilişkisel muhakeme becerilerine ve 21. yüzyıl öğrenme ve yenilik becerilerine ilişkin algılarına etkisini araştırmaktır. Çalışmada, nicel bulguları nitel bulgularla desteklemek amacıyla karma yöntem desenlerinden sıralı açımlayıcı desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın nicel boyutu için Solomon deneysel desen; nitel boyutu için durum çalışması tercih edilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunda 7. sınıfta öğrenim gören 56'sı deney grubu ve 54'ü kontrol grubu olmak üzere toplam 110 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmanın nicel bulguları araştırmacı tarafından geliştirilen“İlişkisel Muhakeme Testi”ve“21. Yüzyıl Öğrenme ve Yenilik Becerilerine İlişkin Algı Ölçeği”uygulanarak; nitel bulgular ise günlüklerden ve deney grubundan seçilen öğrencilerle yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden elde edilmiştir. Araştırmanın uygulama sürecinde, 7. sınıf Fen Bilimleri Öğretim Programı'nda yer alan“Kuvvet ve Enerji”ile“Saf Maddeler ve Karışımlar”üniteleri deney gruplarında araştırmacının hazırladığı Web 2.0 temelli Ters Yüz Sınıf modeli ile kontrol gruplarında ise Fen Bilimleri Öğretim Programı'nın öngördüğü şekilde işlenmiştir. Nicel verilerin analizinde SPSS 22.00 istatistik paket programı aracılığıyla betimsel istatistikler, tek faktörlü varyans analizi ve bağımsız gruplar t testi; nitel verilerin analizinde ise içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın nicel sonuçları Web 2.0 temelli Ters Yüz Sınıf modeli ile öğrenim gören deney grubu öğrencilerinin; ilişkisel muhakeme becerileri ve 21. Yüzyıl öğrenme ve yenilik becerilerine ilişkin algıları bakımından kontrol grubu öğrencilerinden anlamlı olarak farklı olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmanın nitel boyutundan elde edilen bulgular, nicel sonuçları destekler niteliktedir. Nitel sonuçlara göre öğrenciler, uygulama sürecinde derse yönelik ilgilerinin arttığını, sınıf içi etkinliklere daha aktif katıldıklarını ve farklı bakış açıları kazandıklarını ifade etmişlerdir. Özellikle dijital araçların kullanımı ile öğrenmeyi daha eğlenceli ve kalıcı hale getirdiğini, böylelikle bilgiyi daha kolay öğrendiklerini ve grup çalışmaları ile iş birliği becerilerini geliştirdiğini belirtmişlerdir. Görüşmelerde, öğrencilerin problem çözme, eleştirel düşünme ve neden–sonuç ilişkilerini kurma becerilerinde gelişim gösterdikleri yönünde ifadeler dikkat çekmiştir. Ayrıca, öğrencilerin sürece yönelik algılarında olumlu yönde bir dönüşüm yaşandığı; kendilerini daha yaratıcı, özgüvenli ve öğrenmeye istekli hissettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of the Web 2.0-based Flipped Classroom model on middle school students' relational reasoning skills and their perceptions of 21st-century learning and innovation skills. A sequential explanatory mixed-methods design was employed, combining quantitative findings with qualitative data for deeper interpretation. For the quantitative dimension, the Solomon experimental design was utilized, while a case study approach was adopted for the qualitative dimension. The study group consisted of 110 seventh-grade students enrolled in a public middle school in the Yenimahalle district of Ankara during the 2024–2025 academic year, of whom 56 were assigned to the experimental group and 54 to the control group. Quantitative data were collected using the“Relational Reasoning Test”and the“Perception Scale of 21st-Century Learning and Innovation Skills”developed by the researcher, whereas qualitative data were obtained from student diaries and semi-structured interviews conducted with a sample of students from the experimental group. During the implementation phase, the“Force and Energy”and“Pure Substances and Mixtures”units in the 7th-grade Science Curriculum were taught to the experimental groups through the Web 2.0-based Flipped Classroom model designed by the researcher, while the control groups followed the conventional instructional methods prescribed by the Science Curriculum. Quantitative data were analyzed using descriptive statistics, one-way ANOVA, and independent samples t-tests via the SPSS 22.00 statistical package, whereas qualitative data were analyzed through content analysis. The quantitative findings revealed that students in the experimental group significantly outperformed their counterparts in the control group in terms of relational reasoning skills and perceptions of 21st-century learning and innovation skills. The qualitative findings supported the quantitative results. Students reported that their interest in the subject increased, they participated more actively in classroom activities, and they gained new perspectives during the process. They emphasized that the use of digital tools made learning more enjoyable and lasting, facilitated knowledge acquisition, and improved their collaboration skills through group work. Furthermore, interview data indicated notable improvements in problem-solving, critical thinking, and establishing cause–effect relationships. Students also reported a positive transformation in their perceptions of the learning process, stating that they felt more creative, self-confident, and motivated to learn.