Mide malignitesi nedeniyle distal subtotal gastrektomi cerrahisi geçiren hastalarda duodenal güdüğe falsiform patch uygulaması ve güdük kaçağına etkilerinin araştırılması
Investigation of the application of a falciform patch to the duodenal stump and its effects on stump leakage in patients undergoing distal subtotal gastrectomy surgery due to gastric malignancy
  1. Tez No: 986521
  2. Yazar: MELİKE ZEYNEP CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MÜMİN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Mide kanseri, küresel ölçekte yüksek mortalite oranlarına sahip önemli bir halk sağlığı sorunudur. Mide kanserinin küratif tedavisinde uygulanan distal subtotal gastrektomi sonrası gelişebilen duodenal güdük kaçağı; %1,7-5 insidans aralığında görülmesine rağmen %20'lere varan mortalite oranıyla cerrahinin en korkulan komplikasyonlarından biridir. Bu çalışmanın birincil amacı; distal subtotal gastrektomi uygulanan hastalarda duodenal güdüğe falsiform ligaman yaması (patch) uygulamasının duodenal güdük kaçağı gelişimi üzerine etkisini araştırmaktır. İkincil amaç ise duodenal güdük kaçağı gelişiminde rol oynayan diğer risk faktörlerinin belirlenmesidir. Materyal ve Metod: Bu çalışma, Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'nde, mide malignitesi nedeniyle distal subtotal gastrektomi uygulanan hastaların verileri incelenerek yapılan retrospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışma grubu olarak Mayıs 2023-Mayıs 2025 tarihleri arasında duodenal güdüğe falsiform yama uygulanan 53 hasta; kontrol grubu olarak ise Mayıs 2021-Mayıs 2023 tarihleri arasında güdük güçlendirmesi yapılmayan 53 hasta belirlenmiştir. Gruplar, yaş, cinsiyet, VKİ, ASA skoru ve tümör evresi açısından“Propensity Score Matching”(eğilim skoru eşleştirmesi) yöntemi ile homojenize edilerek toplam 106 hastanın demografik verileri, operatif bulguları, patoloji sonuçları ve postoperatif komplikasyonları karşılaştırılmıştır. Risk faktörlerinin analizi için çoklu lojistik regresyon testi kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 106 hastada toplam duodenal güdük kaçağı oranı %4,7 (n=5) olarak saptanmıştır. Falsiform yama uygulanan grupta kaçak oranı %5,7 (3/53) iken, kontrol grubunda %3,8 (2/53) olarak bulunmuş; iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır (p=1,00). Postoperatif komplikasyon gelişimi (Clavien-Dindo sınıflaması) ve hastanede yatış süreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark izlenmemiştir. Duodenal güdük kaçağına etki eden faktörlerin çoklu lojistik regresyon analizinde; tümörün T1 evresinde olmasının kaçağa karşı bağımsız bir koruyucu faktör olduğu (OR=0,136; p=0,019), diseke edilen lenf nodu sayısının artmasının (OR=1,136; p=0,026) ve mide çıkış obstrüksiyonu varlığının (OR=18,345) kaçak riskini artıran bağımsız risk faktörleri olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Duodenal güdüğe falsiform yama uygulanması, duodenal güdük kaçağı oranını istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azaltmamıştır. Ancak yöntemin uygulanması, operasyon süresini uzatmamakta ve ek morbidite getirmemektedir. İleri T evresi, yüksek lenf nodu sayısı ve mide çıkış obstrüksiyonu varlığı duodenal güdük kaçağı için önemli risk faktörleridir. Özellikle bu risk faktörlerini taşıyan hastalarda güdük güvenliği için dikkatli olunmalı ve hasta yönetimi bu riskler göz önünde bulundurularak planlanmalıdır. Bu yöntemin kaçak üzerine etkilerinin daha iyi anlaşılması ve duodenal güdük kaçağına etki eden faktörlerin daha iyi belirlenebilmesi için daha çok sayıda hastaya yer verilen, cerrahi yöntemlerin standardizasyonun sağlandığı randomize kontrollü çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: Gastric cancer is a significant public health problem with high mortality rates globally. Duodenal stump leakage, which may develop after distal subtotal gastrectomy performed as a curative treatment for gastric cancer, is one of the most feared complications of surgery, with a mortality rate reaching 20% despite an incidence range of 1.7-5%. The primary objective of this study is to investigate the effect of falciform ligament patch application to the duodenal stump on the development of duodenal stump leakage in patients undergoing distal subtotal gastrectomy. The secondary objective is to identify other risk factors involved in the development of duodenal stump leakage. Material and Methods: This study is a retrospective, observational study conducted by examining the data of patients who underwent distal subtotal gastrectomy due to gastric malignancy at the General Surgery Clinic of Marmara University Pendik Training and Research Hospital. The study group consisted of 53 patients who underwent falciform patch repair of the duodenal stump between May 2023 and May 2025; the control group consisted of 53 patients who did not undergo stump reinforcement between May 2021 and May 2023. The demographic data, operative findings, pathology results, and postoperative complications of a total of 106 patients were compared using the“Propensity Score Matching”method to homogenize the groups in terms of age, gender, BMI, ASA score, and tumor stage. Multiple logistic regression analysis was used to analyze risk factors. Findings: The overall rate of duodenal anastomotic leakage in the 106 patients included in the study was 4.7% (n=5). The leakage rate was 5.7% (3/53) in the falciform patch group and 3.8% (2/53) in the control group; no statistically significant difference was found between the two groups (p=1.00). No significant difference was observed between the groups in terms of postoperative complication development (Clavien-Dindo classification) and hospital stay duration. In the multiple logistic regression analysis of factors affecting duodenal stump leakage, tumor stage T1 was an independent protective factor against leakage (OR=0.136; p=0.019), an increased number of dissected lymph nodes (OR=1.136; p=0.026), and the presence of gastric outlet obstruction (OR=18.345) were determined to be independent risk factors increasing the risk of leakage. Conclusion: The application of falciform patch to the duodenal stump did not reduce duodenal stump leakage rate. However, the application of this method does not prolong the operation time or cause additional morbidity. Advanced T stage, high lymph node count, and the presence of gastric outlet obstruction are important risk factors for duodenal anastomotic leakage. Particular attention should be paid to anastomotic safety in patients with these risk factors, and patient management should be planned with these risks in mind. To better understand the effects of this method on leakage and to better determine the factors affecting duodenal stump leakage, randomized controlled trials involving a larger number of patients and ensuring the standardization of surgical methods should be conducted.