Basınçlı kaplarda kullanılan çelik kaynakları ve karakterizasyonu
Welding and characterization of steels used in pressure vessels
  1. Tez No: 986553
  2. Yazar: İSMAİL OĞUZHAN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Basınçlı kaplar, enerji üretiminden kimyasal işlemeye kadar çeşitli endüstrilerde önemli bir rol oynar; yapısal bütünlük ve güvenliği sağlamak için sağlam malzemeler ve kaynak teknikleri gerektirir. 35-50 bar basınç aralığında kullanılan basınçlı kaplar, kullanılan kaynak yöntemi, kaynak parametreleri ve üretim sonrası yapılan tahribatsız muayeneler önem arz etmektedir. Bu çalışma, basınçlı kap çeliğinin imalatında kullanılan kaynak süreçlerini ve karakterizasyon yöntemlerini incelemektedir. Bu kapsamda, örtülü elektrot ark kaynağı, gaz altı kaynağı, TIG kaynağı (Tungsten Inert Gas) ve toz altı kaynak yöntemleri kullanarak manganlı-düşük karbonlu P355GH basınçlı kap üretiminde kullanılan çelik numuneleri kaynak ile birleştirilmiştir. Üretilen numunelerin tahribatsız muayene sonrası kaynak parametreleri optimize edilerek mikroyapı ve mekanik özelliklerin karakterizasyonu yapılarak kıyaslanmıştır. Literatür araştırmalarında, P355GH basınçlı kap çeliği üzerine yapılmış araştırma sayısı oldukça azdır. Güncel araştırma ve endüstri uygulamalarının bir sentezi yoluyla bu inceleme, güvenilir ve dayanıklı basınçlı kapların imalatı için kaynak teknolojisinin ve malzeme biliminin ilerlemesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pressure vessels play a crucial role in various industries, ranging from energy production to chemical processing; they require robust materials and welding techniques to ensure structural integrity and safety. For pressure vessels operating between 35–50 bar pressure, welding method, welding parameters, and non-destructive tests key parameters. This study examines the welding processes and characterization methods for manufacturing pressure vessels. In this context, steel samples used in the production of manganese-low carbon P355GH pressure vessels were welded using Shielded Metal Arc Welding (SMAW), Gas Metal Arc Welding (GMAW), Tungsten Inert Gas (TIG) welding, and Submerged Arc Welding (SAW) techniques. After non-destructive testing of the produced samples, welding parameters were optimized and the microstructure and mechanical properties were characterized and compared. Literature research shows that the number of studies conducted on P355GH pressure vessel steel is quite limited. Through a synthesis of current research and industrial applications, this study aims to contribute to the advancement of welding technology and materials science for the manufacturing of reliable and durable pressure vessels.