İdare hukukunda kolluk yetkilerinin yarışması
Concurrency of police powers under administrative law
  1. Tez No: 986596
  2. Yazar: ENSAR KÜLLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİKŞAH YASİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Kolluk faaliyetleri, idarenin kamu düzenini korumak amacıyla yürüttüğü, bireylerin temel hak ve özgürlüklerine müdahale noktasında özellik arz eden ve bu hakları sınırlandırıcı icrai işlemler tesis edebilme yetkisi olan bir rejimdir. İdarenin; korunan kamu düzeni açısından kural koyma, yasaklama, izin, bildirim, faaliyetin durdurulması, bir yerin kapatılması gibi çok çeşitli usuller çerçevesinde birel işlemler tesis etme ve düzen bozucu hareketlere karşı yaptırım uygulama yetkileri bulunmaktadır. Kolluk faaliyeti kapsamında idareye verilen bu görev ve yetkilerin kullanılması konusunda çeşitli problemler gündeme gelmektedir. Bu problemler esasında Türk idari teşkilatının, farklı kamu tüzel kişilikleri ve idari birimlerden oluşmasından, kolluk faaliyetine ilişkin görev ve yetkilerin de teşkilatın farklı parçalarını oluşturan kamu tüzel kişileri ve idari birimler arasında dağıtılmasından kaynaklanmaktadır. Kolluk faaliyetine ilişkin görev ve yetki dağılımı, aynı veya benzer kolluk faaliyeti konularında farklı idarelere görev ve yetki verilmesi, bu yetkilerin aynı coğrafi alanda iç içe geçmiş idareler tarafından o coğrafi alan üzerinde kullanılması veya faaliyetin gerçekleştirileceği zaman açısından farklı idarelerin yetkili ve görevli olması dolayısıyla belirsizlik oluşturmaktadır. İdarelerin kolluk faaliyetini aynı anda gerçekleştirmesi ile aynı veya farklı usuller kullanarak temel hak ve özgürlüklere müdahale ettiği görülmektedir. Böylelikle kolluk yetkilerinin farklı idareler arasında iç içe geçmesi ile aynı anda bu yetkilere dayanılarak bu idareler tarafından işlemler tesis edilmesi söz konusu olmaktadır. Bu minvalde genel idari kolluk makamları ile özel idari kolluk makamları arasında ve özel idari kolluk makamlarının kendi arasında ortaya çıkabilecek yetki uyuşmazlıklarının çözülmesi önem arz etmekte, bu hususta ortaya konulacak çözüm yöntemi ile yetki paylaşımının uyumlu yapılması ile temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında teorik bir zemin oluşturulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Police powers of the administration, used for the protection of public order, is of great importance due to its capacity for interference with the fundamental rights and freedoms of individuals and the administration's authority to establish enforcement actions that limit these rights under police powers. In terms of the public order the administration aims to protect, the administration has the authority to establish individual administrative acts within the framework of a wide range of procedures such as rule-making, prohibition, permission, notification, cessation of activity, closure of a place and to impose sanctions against disorderly acts. Various problems are observed in the use of these duties and powers granted to the administration within the scope of police powers. These problems arise mainly due to the fact that the Turkish administrative organization consists of different public legal entities and administrative units, and the duties and powers related to police power activities are distributed between public legal entities and administrative units that make up different parts of the organization. However, although this distribution of duties and powers is not completely disconnected from each other, it creates an uncertainty due to the assignment of duties and powers to different administrative units on the basis of same or similar police powers, the use of these powers on a given geographical area by intertwined administrative bodies in the same geographical area, or authorization of different administrations in terms of the time when the activity will be carried out. It is seen that aforementionend administrative bodies interfere with fundamental rights and freedoms by using the same or different procedures as they perform administrative police power at the same time. Thus, with the intertwining of police powers between different administrative units, administrative acts are established by these administrative units based on these powers at the same time. In this sense, it is crucial to resolve the jurisdictional disputes that may arise between the general administrative police authorities and the private administrative police authorities and between private administrative police power authorities itself, a theoretical basis should be established for the protection of fundamental rights and freedoms by harmonizing the sharing of powers with the solution method to be put forward in this regard.