Tank sütlerinde Hepatit E Virusu' nun serolojik değerlendirilmesi
Serological assessment of the Hepatitis E Virus in tank milk
- Tez No: 986601
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASBİ SAİT SALTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
Özet
Hepatitis E Virus hem gelişmekte olan hem de sanayileşmiş ülkelerde görülen akut viral hepatit vakalarının başlıca etkenlerinden biridir. Etkenin neden olduğu gıda kaynaklı enfeksiyonlar, küresel ölçekte halk sağlığını tehdit etmekte ve aynı zamanda birçok ülkede ekonomik kalkınmayı da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Bu tez çalışması Burdur iline bağlı köylerden alınan tank sütü örneklerinde Hepatit E Virus enfeksiyonunun varlığının saptanması ve bu yöredeki olası yaygınlığına dair bilgi elde edilmesi amacıyla yürütülmüştür Araştırmada söz konusu yöreden 80 adet tank sütü numunesi usule uygun olarak toplandı. Toplanan numuneler indirekt ELISA yöntemi ile analiz edildi. Toplamda %1,25 (1/80) oranında Anti-HEV IgG pozitifliği belirlendi. Sonuç olarak ülkemizde süt sığırcılığında önemli bir yere sahip olan Burdur ilinde gıda güvenliğinde kritik bir role sahip olan HEV enfeksiyonunun varlığı ELISA yöntemi ile tespit edildi, bu enfeksiyonun kontrolü amacıyla ciddi önlemlerin alınması gerektiği kanaatine varıldı. Bu çalışma Burdur ilinde tank sütlerinde HEV varlığını serolojik olarak ortaya koyan ilk bilimsel rapor olma niteliği taşımaktadır. Gıda güvenliğini sağlamaya yönelik izleme ve kontrol stratejilerinin geliştirilmesi, bölgesel ve ulusal düzeyde HEV'nin yayılımının önlenmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Hepatitis E virus (HEV) is one of the leading causative agents of acute viral hepatitis cases observed in both developing and industrialized countries. Foodborne infections caused by this agent pose a significant global public health concern and may adversely impact economic development in many regions. This thesis study was conducted to determine the presence of HEV infection in tank milk samples collected from villages in the Burdur province of Turkey and to provide insights into its potential prevalence in the region.A total of 80 tank milk samples were collected in accordance with standard procedures from the specified region. The samples were analyzed using an indirect ELISA method to detect Anti-HEV IgG antibodies, and a seropositivity rate of 1.25% (1/80) was determined. As a result, the presence of HEV, which plays a critical role in food safety, was identified by serological methods in Burdur—an area with significant importance in dairy cattle farming in Turkey. This finding highlights the necessity for implementing stringent control measures to manage the risk of HEV infection. This study represents the first scientific report demonstrating the serological presence of HEV in tank milk in the Burdur region. Developing surveillance and control strategies aimed at ensuring food safety is of critical importance in preventing the spread of HEV both regionally and nationally.