Kamusal müdahaleler ve ekonomik performans
Government interventions and economic performance
- Tez No: 98662
- Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK CİNGİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Bu çalışmada kamusal müdahalelerin ekonomik performans üzerindeki etkileri incelenmektedir. Bu amaçla ülkelerin ekonomik performansları; kamu ekonomisinin kaynak tahsisi, büyüme, gelir dağılımı ve istikrar işlevleri açısından tanımlanmıştır. Kamusal müdahalelerin göstergesi olarak ise, harcama ve düzenleme yönüyle olmak üzere iki kriter açısından konuya yaklaşılmıştır. Çalışmada Veri Zarflama Analizi (VZA) kullanılarak, 55 ülkenin 1995 yılına ilişkin, kamu ekonomisinin işlevleri temelinde göreli etkinlik ölçümü gerçekleştirilmiştir. Çalışmada ulaşılan sonuçlar: a) Ülkelerdeki devlet organizasyonlarının başarısının, ülkelerin devlet tipolojisinden bağımsız olduğunu düşündüren bulgulara ulaşılmıştır, b) Ülke performansları üzerinde kamusal müdahalelerin düzenleme yönünün, harcama yönünden daha etkili olduğu saptanmıştır, c) Hem harcama hem de düzenleme yönüyle müdahaleciliğin yoğun olduğu ülkeler, bu araçları daha verimsiz, irrasyonel ve dengesiz kullanmaktadır, d) Ülkelerin gelir düzeyi yükseldikçe düzenleme aracı daha verimli ve rasyonel, harcama aracı ise daha verimsiz kullanılmaktadır, e) Düzenleme ve harcama değişkenleri girdi olarak VZA uygulamasına dahil edildiği zaman, liberal devletlerin müdahaleci devletlerden daha yüksek etkinlik skorları aldıkları görülmektedir, f) Amprik çalışmanın bulguları, ekonomik hayatın tüm alt yapısını oluşturan devlet ve kurumlarının, her ülkenin kendi durumuna uygun düzenlemeleri ekonomik rasyonalite temelinde oluşturması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the impact of government interventions on economic performance is analysed. In this regard, while the economic performance of the countries are defined with respect to resource allocation, growth, income distribution and stability functions, the indicators of government intervention are defined in terms of public expenditure and regulations. In the study, the measurement of relative efficiency on the basis of the functions of public economics is performed by implement of the Data Envelopment Analysis (DEA) with a data set of 55 countries belonging to the year 1995. The findings of the study are as follows: a) It is not always valid to relate the success of the state organizations to the typology of the state, b) Regulation aspect is more influential on the economic performance than the expenditure side of the government interventions is. c) Intervention tools are managed more unproductively, irrationally and improperly by the countries implementing intensive interventions both in expenditure and regulations, d) As the income level increases, countries use regulation tools more productively and rationally than they use the expenditure policies, e) When the regulation and expenditure variables are included in the DEA analysis as inputs, it is found that liberal states have higher efficiency scores than these of the interventionist ones, f) State and the state originated organizations, which structure the economic life, should determine country-specific regulations on the basis of economic rationality.