İç güvenlik koşullarının eğitimde denetim sürecine etkisi (Bingöl ili örneği)
The Effect of internal security conditions on the inspection process (in this research the city Bingöl is taken as an example)
- Tez No: 98663
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu araştırmada, iç güvenlik koşullarının okul yöneticisinin denetlenmesi sürecini nasıl etkilediğinin eğitim yöneticisi ve denetçilerinin görüşlerine göre incelenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın evrenini Bingöl'de 1997-1998, 1998-1999 öğretim yıllarında iç güvenlik koşullarında görev yapmış olan 14 ilköğretim denetçisi ve 23 eğitim yöneticisi oluşturmaktadır. iç güvenlik koşullarının okul yöneticisinin denetlenmesine etki derecesini ölçmek için Likert tipi beşli derecelendirme esasına dayanan ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1.Iç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin“personel hizmetleri”alanında denetlenmesinde“personelin çalışmalarının denetlenmesi”,“aday personelin mevzuata göre yetiştirilmesi”,“personel ile yöneticiler arasında yakın ilişkiler kurulması”,“okulda çatışmaların yönlendirilmesi”,“personelin sosyal ve kültürel gelişiminin sağlanması”ve“personelin dileklerinin belirlenme ve çözümlenmesi”görevlerinde fazla etkili olduğu, diğer görevlerde kısmen etkili olduğu görülmüştür. 2.lç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin“öğrenci hizmetleri”alanında denetlenmesinde“öğrencilerin sosyal ve kültürel gelişimini sağlayıcı tedbirlerin alınması”,“öğrenci okul başarısının arttırılması”ve“öğrenci sağlığını koruyucu güvenliğini sağlayıcı tedbirlerin alınması”görevleri üzerinde fazla etkili olduğu,“devamsız öğrencilerin izlenmesi ve devamlarının sağlanması”ve“öğrenci ruhsal dosyalarının işlenmesi”görevleri üzerinde çok az etkili olduğu, diğer görevlerde kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.11 3.1ç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin“öğretim hizmetleri”alanında denetlenmesinde“planların uygulanması ve izlenmesi”,“öğretimin yapılması”ve“gezi, inceleme ve araştırmaların planlı olarak yürütülmesi”görevleri üzerinde fazla etkili olduğu, diğer görevlerde kısmen etkili olduğu görülmüştür. 4.lç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin“eğitim hizmetleri”alanında denetlenmesinde“okul ve çevre ilişkilerinin geliştirilmesi”,“okul spor sahası ve tesislerinin çevre gençlerine açılması”,“okul-aile birliği ve okul koruma derneklerinin kurulması ve geliştirilmesi”ve“ders araç ve gereçleriyle ortam sağlanması”görevleri üzerinde fazla etkili olduğu, diğer görevlerde kısmen etkili olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. 5.iç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin“işletme işleri”alanında denetlenmesinde“yazışmaların düzenli ve zamanında yapılması”ve“yangından korunma ve sivil savunma tedbirlerinin alınması”görevleri üzerinde fazla etkili olduğu, diğer görevlerde kısmen etkili olduğu görülmüştür. 6.lç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin, yukarıda ifade edilen beş görev alanından en fazla“eğitim hizmetleri”alanında denetlenmesini etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. 7.lç güvenlik koşullarının, okul yöneticisinin belirtilen beş görev alanında denetlenmesine ilişkin denetçi görüşlerinin ortalamaları alındığında kısmen etkili olduğu ortaya çıkmıştır. Bu bulgular değerlendirildiğinde iç güvenlik koşullarının okul yöneticisinin denetlenme sürecine kısmen etki ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY In this study, it is aimed to determine how the internal security conditions affect the inspection of a school director with regard to inspector's views. As a descriptive study, this survey consists of 14 inspectors of elementary education and 23 educational directors who had been in Bingöl under the circumstances of during the education terms of 1997-1998 and 1998-1999. To determine the effect of internal security conditions on the inspection of school directors Likert type of a five-point scale, whose scores range between 1 and 5, was used by the researcher. The results of the research can be summarized as follows: 1. Internal security conditions have been proved to be much effective in the inspection of school director, in the field of“personnel services”with regard to“the inspection of staff affairs”,“training of candidate personnel in accordance with the legislation”,“establishing close relations between personnel and administrators”,“guiding in case of internal conflict”,“giving personnel the opportunity to further themselves socially and culturally”and“defining and meeting personnel's wishes”. Besides that these conditions have been revealed to be other partly effective in other duties. 2. Internal security conditions have been proved to be much effective in the inspection of school director in the field of“student services”including“taking the precautions for the students social and cultural improvement”,“increasing the success of students at school”and“taking the precautions required for students' health and security”, but to be less effective in“monitoring neglectful students and making them attend to the school ”and“recording mental problems in student files”and to be partially effective on other duties.IV 3. Internal security conditions have been proved to be much effective in the inspection of school director in the field of“teaching services”including“the application of schedules and monitoring them”,“fulfillment of teaching”and conducting the excavations, observations and researches within a framework of a schedule“ and to be partially effective on other duties. 4. Internal security conditions have been revealed to be much effective in the inspection of school director in the field of ”education services“ including ”the improvement of relations between the school and its instant environment“, ”allowing the youngs of that area to make use of the school's sports facilities“, ”establishing and developing the school-family unification and school protecting associations“ and ”supplying the appropriate atmosphere with equipments and materials required for education“ and to be partially effective on other duties. 5. Internal security conditions have been proved to be much effective in the inspection of school director in the field of ”management affairs“ including ”carrying out the correspondence regularly and on time“ and ”taking precautions for fire and civil defence“, and to be partially effective on other duties. 6. Internal security conditions are proved to be effective in the field of ”education services" most when compared to the other four mentioned above. 7. Internal security conditions are revealed to be partially effective in the inspection of school director in the five fields of duty mentioned above. according to the average of inspectors' views. As a result, internal security conditions have a partial effect on the process of inspecting school director.