Kendini kabul düzeyleri farklı genel lise öğrencilerinin bazı değişkenlere göre saldırganlık düzeyleri
Aggressiveness levels of the high school students who have different self-acceptance levels in terms of some variables
- Tez No: 98661
- Danışmanlar: PROF. DR. OYA GÜLENDAM ERSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu araştırmada, kendini kabul düzeyleri farklı genel lise öğrencilerinin, cinsiyetlerine, sınıflarına, ailelerinin gelir düzeyine, ebeveynlerinin eğitim durumlarına, doğum sıralarına, aile durumlarına, ebeveynleri ile ilişkilerinden memnuniyetlerine, ebeveynlerinin algılanan öfke düzeylerine, algılanan ebeveyn tutumlarına, boş zamanlarını değerlendirme alışkanlıklarına ve dinledikleri müzik türüne göre saldırganlık düzeyleri incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 1999 - 2000 eğitim öğretim yılında Ankara'nın farklı belediyeleri sınırlan içinde yer alan, Ankara, İncirli, Yeşilöz, Kurtuluş, Yıldırım Beyazıt liselerinde eğitim gören 546 lisel, 2 ve 3. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin Saldırganlık Düzeyleri Kocatürk (1982)'ün saldırganlık envanterine dayanılarak, Tuzgöl (1998) tarafından geliştirilen“Saldırganlık Ölçeği”ile, kendini kabul düzeyi ise Temuge (1987), tarafından hazırlanan“Kendini Kabul Envanteri”ile ölçülmüştür. Diğer değişkenlerle ilgili bilgileri toplamak için kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenebilir: Kendini kabul ve algılanan baba tutumu değişkenlerinin genel lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri üzerindeki ortak etkisi hariç, kendini kabul vein diğer değişkenlerin, genel lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri üzerindeki ortak etkileri anlamlı değildir. Kendini kabul, cinsiyet, doğum sırası, aile durumu, ebeveynlerin algılanan öfke düzeyi, algılanan baba tutumu, babanın alkol kullanma miktarı, boş vakitlerini değerlendirme alışkanlığı ve dinlenilen müzik türü değişkenlerinin genel lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri üzerindeki temel etkileri anlamlıdır. Sınıf, ailenin gelir düzeyi, ebeveynlerle olan ilişkiden memnuniyet, algılanan anne tutumu değişkenlerinin genel lise öğrencilerinin saldırganlık düzeyleri üzerindeki temel etkileri anlamlı değildir. Bulguların değerlendirilmesinde, elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış, alanda çalışanlara ve benzer konularda çalışma yapacak araştırmacılara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, aggressiveness of high school students who has a different self - acceptance levels were examined, in terms of sex, class, Family income, education levels of parents, birth order, family situation, satisfaction with parental relationship, perceived levels of parents' anger, perceived attitudes of parents, fathers' alcohol using levels, leisure time activities and preferred types of music. The sample of the research has been formed with 546 1st, 2nd, 3rd class students from the Ankara, İncirli, Yeşilöz, Kurtuluş and Yıldırım Beyazıt high schools which are in the borders of different municipalities of Ankara, in 1999 - 2000 term. aggressiveness levels of the students were measured by using“Aggressiveness Scale”developed by Tuzgöl (1998) with inspiration of aggressiveness inventory by Kocatiirk (1982)'.“ Self acceptance levels were measured by using ”Self acceptance Inventory" by Temuge (1987). Personnel information form was used getting information about other variables. Findings of the research can be summarized as follows: Except the common effect of self acceptance and perceived attitudes of fathers, all of the common effects of other variables with self acceptance were not meaningfulMain effects of sex, birth order, family situation, perceived levels of parents' anger, perceived attitudes of fathers, fathers' alcohol using levels, leisure time activities and preferred types of music variables on aggressiveness levels of high school students were meaningful. Main effects of class, family income, education levels of parents, satisfaction with parental relation ship and perceived attitudes of mothers were not meaningful. According to the results gathered, after the evaluation of findings, some interpretations were done and some suggestions were put forward about implementation on field for those who are planing to carry out further research on the same subjects.