Dezavantajlı grupların eğitiminde karşılaşılan sorunlar hakkında sosyal bilgiler öğretmeni adaylarının görüşleri
Social studies teacher candidates' views on problems encountered in the education of disadvantaged groups
- Tez No: 986658
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET TAHİR KARABOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının dezavantajlı gruplara yönelik algılarını, tutumlarını ve çözüm önerilerini belirlemektir. Çalışma, öğretmen adaylarının dezavantajlı grupların eğitim sürecindeki konumlarına, yaşadıkları sorunlara ve eğitim sisteminin bu gruplara sağladığı olanaklara ilişkin görüşlerini derinlemesine incelemeyi hedeflemiştir. Nitel araştırma yöntemi benimsenen çalışmada, veriler olgubilim (fenomenoloji) deseni doğrultusunda yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Çalışma grubunu, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Mersin Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programında öğrenim gören 24 öğretmen adayı oluşturmaktadır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle seçilmiş, veriler içerik analizi tekniğiyle çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre, öğretmen adayları dezavantajlı grupları genellikle ekonomik yetersizlik, engellilik, göç, dil farklılığı ve sosyo-kültürel dışlanma gibi faktörlerle tanımlamaktadır. Katılımcılar, dezavantajlı öğrencilerin akademik başarısızlık, özgüven eksikliği, sosyal dışlanma ve iletişim problemleri yaşadıklarını belirtmiştir. Öğretmen adaylarının çoğu, eğitim sisteminin dezavantajlı gruplara yönelik politikalarının yetersiz olduğunu, fırsat eşitliği ilkesinin uygulamada tam olarak sağlanamadığını ifade etmiştir. Ayrıca, öğretmenlik eğitiminin dezavantajlı gruplarla çalışmaya yönelik farkındalık kazandırmada sınırlı kaldığı görülmüştür. Katılımcılar, dezavantajlı öğrencilerle iletişimde empati, hoşgörü ve bireysel farklara duyarlılık gibi değerlerin önemini vurgulamış; kapsayıcı eğitim, farklılaştırılmış öğretim yöntemleri ve sosyal destek mekanizmalarının geliştirilmesini önermiştir. Bununla birlikte, öğretmen adaylarının bir kısmı öğretmenlik programlarının uygulama temelli öğrenme fırsatlarının artırılması, rehberlik ve psikolojik destek hizmetlerinin güçlendirilmesi gerektiğini belirtmiştir. Araştırma sonucunda, dezavantajlı grupların eğitimine yönelik kalıcı çözümler için sadece bireysel çabanın yeterli olmadığı; sistemsel dönüşüm, politika geliştirme ve toplumsal duyarlılığın artırılmasının zorunlu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the perceptions, attitudes, and solution proposals of Social Studies teacher candidates toward disadvantaged groups. The research seeks to examine in depth the opinions of teacher candidates regarding the position of disadvantaged groups in the educational process, the challenges they face, and the opportunities provided to these groups within the education system. Adopting a qualitative research method, data were collected through a semi-structured interview form based on a phenomenological design. The study group consisted of 24 teacher candidates enrolled in the Social Studies Teaching Program at Mersin University, Faculty of Education, during the 2024–2025 academic year. Participants were selected through purposive sampling, and the data were analyzed using the content analysis technique. According to the research findings, teacher candidates generally defined disadvantaged groups in terms of factors such as economic deprivation, disability, migration, language barriers, and socio-cultural exclusion. Participants stated that disadvantaged students often experience academic failure, lack of self-confidence, social exclusion, and communication problems. Most teacher candidates expressed that the educational policies addressing disadvantaged groups are insufficient and that the principle of equal opportunity is not fully realized in practice. Furthermore, it was observed that teacher education programs provide limited awareness and preparation for working with disadvantaged groups. Participants emphasized the importance of values such as empathy, tolerance, and sensitivity to individual differences in communicating with disadvantaged students, and proposed the development of inclusive education practices, differentiated instruction methods, and stronger social support mechanisms. In addition, some teacher candidates suggested increasing practice-based learning opportunities within teacher education programs and strengthening guidance and psychological support services. The results of the study indicate that achieving sustainable solutions for the education of disadvantaged groups requires not only individual effort but also systemic transformation, policy development, and the enhancement of social awareness.