İşletmelerde teknoloji seçimi kararlarının alınması, uygulanması ve ekonomik koşullarla etkileşiminin Türk kimya endüstrisi açısından incelenmesi
Technology selection, implementation in organizations and its economical effects: An empirical study in the Turkish chemical industry
- Tez No: 98669
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ŞİŞİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
ÖZET Çalışmanın amacı, kimya endüstrisinde teknoloji seçimi kararlarının nasıl alındığını, uygulandığını ve bu kararlarda nelerin etkili olduğunu belirlemektir. Bu amaç doğrultusunda, önce teknoloji ve teknoloji seçimi aşamasını da kapsayan teknoloji stratejisi incelenmiştir. Teknolojiyi edinme yöntemleri ve teknolojinin işletmeye ve ülke koşullarına etkileri anlatılmış ve kimya endüstrisinden genel olarak bahsedilmiştir. Alan araştırması bölümünde, kuramsal olarak incelenmiş olan teknoloji kararlan ile ilgili uygulamaların Türk Kimya Endüstrisi'nde nasıl yapıldığı ortaya çıkarılmak istenmiştir. Çalışmanın hipotezi, Türk Kimya Endüstrisi'nin GSMH içindeki payı yüksek olmasına rağmen teknoloji açısından yeterince ileri olmadığıdır. Kullanılan teknolojilerin tamamen yurt dışı kaynaklı olduğu ve teknoloji üretilmesine yönelik çalışmaların çok az olduğu tahmin edilmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlar yardımıyla Türk Kimya Endüstrisi'nin teknoloji çalışmaları üzerine genel bir değerlendirme yapılması hedeflenmiştir. Alan araştırması tahmin edildiği gibi, teknolojinin büyük ölçüde yurt dışından satın alındığı yönünde sonuç vermiştir. Bunun yanında, teknoloji transferinde teknolojinin sermaye yoğun olması en önemli sorun olarak belirtilmiştir. Ar-Ge birimine sahip firmaların gerekli araştırma-geliştirme çalışmalarını gerçekleştirmedikleri ve birimlerine yeterli kaynağı ayırmadıkları sonucuna varılmıştır. Teknoloji kararlarında her birimin katkısı olması beklenirken, üst düzey yönetim ve üretim biriminin daha etkili oldukları, pazarlama ve özellikle finans birimlerinin bu süreçte fazla yeralmadıklan ortaya çıkmıştır. Oysa, teknoloji kararlarını etkileyen en önemli unsurun müşteri istekleri olduğu yönündeki cevap ile bu sonuç çelişmektedir. Kaliteyi artırma ve maliyeti azaltma hedefleri, teknoloji kararlarını etkileyen diğer önemli unsurlar olarak belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY This study attempts to identify how decisions for choices of technology are made, and what the important determinants of these decisions are. The empirical study was applied to chemical industry. Theoretically, the concept of technology and its strategy are first examined. The methods of technology acquisition and the effects of technology on the organizations and the economic state of country are also expounded. The chemical industry is mentioned in general terms. The aim of the empirical research is to reveal whether the Turkish chemical industry adhere to the determinants of technology decision-making. The hypothesis of the study is that the Turkish chemical industry is not technologically developed enough even though it has an important share in GNP. It is expected that technologies being used in the Turkish chemical industry are all acquired from other countries. Another objective of the study is to have a general view of the technological state of the Turkish chemical industry. The results of the survey indicate that technologies are acquired externally, as guessed before. Moreover, the most important problem about technology transfer is that technologies are all capital-intensive. It is inferred from the survey that the firms which have R&D departments do not allocate enough funds to carry out necessary researches and development studies. Although all departments should contribute to the decision-making process, it is found out that top managers and the manufacturing department are most influential on technological decisions. It is also discerned that the marketing department does not participate in this process even though the major factor on the choice of technology is the customers' requests. Besides, it is perceived that the finance department has no effect on these decisions.