Sınıf öğretmenlerinin yapay zekâya yönelik kaygı, tutum ve yapay zekâ okuryazarlığı düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between classroom teachers' anxiety, attitudes and artificial intelligence literacy levels toward artificial intelligence
- Tez No: 986719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KEVSER HAVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, sınıf öğretmenlerinin yapay zekâ okuryazarlık düzeyleri, yapay zekâya yönelik kaygıları ve tutumları arasındaki ilişkileri incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada tarama modeli kullanılmış ve Türkiye'nin farklı illerinde görev yapan 314 sınıf öğretmeni (163 kadın, 151 erkek) çalışmaya dâhil edilmiştir. Araştırmanın verileri, kişisel bilgi formu, yapay zekâ tutum ölçeği, yapay zekâ kaygı ölçeği ve yapay zekâ okuryazarlığı ölçeği ile toplanmıştır. Bulgular, sınıf öğretmenlerinin yapay zekâ okuryazarlık düzeylerinin orta seviyede olduğunu, teknik anlama becerilerinin ise ortalamanın altında olduğunu göstermektedir. Yapay zekâya yönelik kaygı düzeyleri orta seviyede olup, ancak sosyoteknik körlük boyutunda daha yüksektir. Cinsiyet, teknoloji kullanım yeterliliği, yapay zekâ ve internet kullanım süresi okuryazarlık, kaygı ve tutum üzerinde anlamlı farklılıklar yaratmıştır. Ayrıca, yapay zekâ okuryazarlığı ve kaygı düzeyleri, sınıf öğretmenlerinin yapay zekâya yönelik tutumlarını anlamlı bir biçimde yordamaktadır. Çalışma, eğitimde yapay zekâ kullanımına yönelik sınıf öğretmenlerinin bilgi ve kaygı düzeylerini anlamak açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships among classroom teachers' artificial intelligence literacy levels, artificial intelligence anxiety, and attitudes toward artificial intelligence. A survey model was employed, and 314 classroom teachers (163 female, 151 male) from different provinces in Turkey participated. Data were collected using a personal ınformation form, artificial intelligence attitude scale, artificial intelligence anxiety scale, and artificial intelligence literacy scale. Findings indicate that classroom teachers' artificial intelligence literacy levels are moderate, with technical understanding skills below average. Artificial intelligence anxiety levels are moderate, with higher concern in the socio-technical blindness dimension. Gender, technology usage competence, artificial intelligence technologies and daily internet usage significantly affected literacy, anxiety, and attitudes. Moreover, artificial intelligence literacy and anxiety significantly predicted classroom teachers' attitudes toward artificial intelligence. The study provides insights into classroom teachers' skills and concerns regarding artificial intelligence use in education.