Fen bilimleri öğretmen ve öğretmen adaylarının sanal gerçeklik teknolojisi yardımıyla sürdürülebilir kalkınma öğretimi niyetlerinin incelenmesi
An analysis of science teachers' and pre-service teachers' intentions to teach sustainable development using virtual reality technology
  1. Tez No: 986731
  2. Yazar: YEŞİM TAKTAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Günümüz eğitim sistemlerinde sürdürülebilir kalkınma odaklı bilimsel okuryazarlığın artırılması, yenilikçi dijital teknolojilerin (örneğin, sanal gerçeklik) etkili entegrasyonunu gerektirmektedir. Ancak, öğretmenlerin bu teknolojilere yönelik kabulünü şekillendiren bireysel ve yapısal faktörler hâlâ tam olarak açıklığa kavuşmamıştır. Bu nedenle, bu çalışma, fen eğitimi ve sürdürülebilirlik eğitimi bağlamında sanal gerçeklik teknolojisinin benimsenmesini etkileyen temel faktörleri bütünleşik bir model çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma, Türkiye genelinde 480 fen bilimleri öğretmen adayı ve 530 fen bilimleri öğretmeni olmak üzere toplam 1.010 katılımcıdan elde edilen verilerle yürütüldü. Çalışmada, UTAUT-2 ve GETAMEL modellerinin birleştirilmesiyle oluşturulan özgün bir kuramsal model, YEM ile test edildi. Bulgular, hem bireysel (öz-yeterlik, algılanan kullanışlılık, tutum, alışkanlık) hem de yapısal (kolaylaştırıcı koşullar, fiyat değeri, sosyal etki) değişkenlerin, sanal gerçeklik teknolojilerinin sürdürülebilir kalkınma eğitiminde kullanım niyeti üzerinde anlamlı etkiler oluşturduğunu göstermektedir. Ayrıca, öğretmen adayı ve öğretmen grupları arasında bazı ilişkilerde mesleki durumun moderatör rol oynadığı belirlendi. Elde edilen bulgular, teknoloji entegrasyonunda yalnızca bireysel yeterliklerin değil, kurumsal destek, altyapı ve mesleki gelişimin de bütüncül olarak değerlendirilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu çalışma, kuramsal düzeyde fen eğitimi ve sürdürülebilirlik eğitiminde teknoloji kabulüne yönelik literatürü, GETAMEL ve UTAUT-2 modellerinin birleşiminden elde edilen bütünleşik bir çerçeve ile zenginleştirmektedir. Geliştirilen bu model, sonraki araştırmaların sanal gerçeklik ve diğer eğitim teknolojilerinin benimsenme süreçlerini incelemesinde kullanılabilecek özgün bir referans sunmaktadır. Uygulama ve politika düzeyinde ise, öğretmenlerin teknoloji entegrasyonunu destekleyecek stratejiler ve öğretmen eğitim programlarının iyileştirilmesine yönelik çok boyutlu öneriler geliştirmektedir.
Özet (Çeviri)
In contemporary education systems, enhancing scientific literacy with a focus on sustainable development requires the effective integration of innovative digital technologies such as virtual reality. However, the individual and structural factors shaping teachers' acceptance and adoption of these technologies remain insufficiently understood. Therefore, this study aims to examine the key determinants influencing the adoption of virtual reality in the context of science and sustainability education, through a comprehensive, integrated model. Data were collected from 480 pre-service science teachers and 530 in-service science teachers (total N=1,010) across Turkey. The study employed a unique theoretical framework combining the UTAUT-2 and GETAMEL models, tested via structural equation modeling (SEM). Findings indicate that both individual factors (self-efficacy, perceived usefulness, attitude, habit) and contextual factors (facilitating conditions, price value, social influence) significantly affect the intention to use virtual reality for education for sustainable development. Additionally, the results revealed that professional status moderates several of these relationships. Overall, the study demonstrates that successful technology integration requires not only individual competencies but also comprehensive institutional support, infrastructure, and continuous professional development. This study enriches the literature on technology acceptance in science education and sustainability education by proposing an integrated framework derived from the combination of the GETAMEL and UTAUT-2 models. The developed framework offers a unique reference for future research examining the adoption processes of virtual reality and other educational technologies. At the practical and policy levels, the study provides multidimensional recommendations to support teachers' technology integration and to improve teacher education programs.