Mera hayvancılığı yapan çiftçilerin iklim değişikliği ve mera algısının belirlenmesi: Ankara ili örneği
Determination of climate change and pasture farmers' perception of pasture: An example of Ankara province
- Tez No: 986753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBİN FERİDUN, DOÇ. DR. CELAL CEVHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
İklim değişikliği, tüm ekonomik faaliyetleri etkilediği gibi, iklime yüksek derecede bağımlı olan tarım sektörünü ve özellikle mera hayvancılığını daha derinden etkilemektedir. Bu çalışma, mera hayvancılığının yoğun olarak yapıldığı Ankara ilinde seçilmiş iki ekolojik bölgede (dağ ve ova alan), mera hayvancılığı yapan çiftçilerin iklim değişikliği algılarını, sosyoekonomik ve çiftlik yapılarını, iklim değişikliğine karşı algı düzeylerini ve uyum stratejilerini aynı zamanda gelecekte uygulayacakları uyum stratejilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, iki farklı mera ekolojik bölgesinde yer alan 107 çiftçi ile yüz yüze görüşülerek anket verileri toplanmıştır. Verileri analiz etmek için Likert Ölçeği ile ölçülen değişkenler ve farklılıkların test edilmesinde ki-kare analizi kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, her iki ekolojik bölgede de yağış miktarının azalması, bitkisel üretimde ekim tarihlerinin değişmesi ve sıcaklık artışı en önemli iklim değişikliği göstergeleri olarak algılanmıştır. Ancak, çiftçilerin iklim değişikliği ve mera ekosistemleri üzerindeki etkilerine yönelik farkındalık düzeyleri genel olarak düşük bulunmuştur. Son yirmi yıllık dönem içinde yeterli düzeyde uyum stratejisinin geliştirilemediği ve gelecek yıllarda da adaptasyon düzeyinin sınırlı olacağı tespit edilmiştir. Çiftçilerin çiftlik özelliği, arazi varlığı, büyükbaş hayvan varlığı (BBHV), küçükbaş hayvan varlığı (KBHV) ve hayvancılık tipi özellikleri açısından iki ekolojik bölge arasında istatistiksel olarak önemli bir ilişki olduğu (p<0.05) saptanmıştır. Ekolojik bölgelerin özelliklerine göre çiftlik gelirinin çeşitlendirilmesi, tarım dışı gelir kaynaklarının oluşturulması ve dezavantajlı durumda olan mera hayvancılığına yönelik ekstra teşviklerin sağlanmasının, sürdürülebilir hayvancılığa ve iklim değişikliklerinin etkisinin azaltılmasına katkı sağlayabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada, iklim değişikliğinin meralar üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılması amacıyla mera hayvancılığının sürdürülebilirliğinin ve çiftçilerin geçim kaynaklarının arttırılmasını, karar vericilere rehberlik etmek, iklim değişikliğine karşı mevcut ve gelecekteki uyum kapasitesini artırmak için gerçekçi ve ulaşılabilir öneriler sunmaktadır. Ayrıca, iklim değişikliğinin farklı ekolojik bölgelerdeki etkilerini azaltmaya yönelik uyum çalışmalarının, tüm paydaşların iş birliğiyle ve bölgeye özgü stratejilerle yürütülmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Sonuç olarak politika yapıcıların ve hayvancılık geliştirme paydaşlarının, çiftçilerin iklim değişikliğinin etkilerine ilişkin algılarını ve adaptasyon yeteneklerini teşvik eden ve çalışma alanında hayvancılık verimliliğini iyileştirmek için belirlenen engelleri ele alan müdahaleleri formüle etmeleri ve uygulamaları gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Climate change, while affecting all economic activities, has a more profound impact on the agricultural sector, which is highly dependent on climatic conditions—particularly pasture-based livestock farming. This study aims to identify the perceptions of climate change among farmers engaged in pasture-based livestock activities in two selected ecological zones (mountainous and lowland areas) within Ankara province, where such practices are intensively carried out. It also investigates their socioeconomic and farm structures, their levels of awareness regarding climate change, current adaptation strategies, and those planned for the future. Data were collected through face-to-face surveys conducted with 107 farmers located in two different ecological pasture zones. Variables measured using a Likert scale and chi-square analysis were employed to test for significant differences. According to the results, the most commonly perceived indicators of climate change in both ecological zones were reduced precipitation, shifts in planting dates in crop production, and increased temperatures. However, the overall awareness levels of farmers regarding the impacts of climate change on pasture ecosystems were found to be low. It was determined that, over the past two decades, adequate adaptation strategies have not been developed and that future adaptation levels are likely to remain limited. A statistically significant relationship (p<0.05) was found between the two ecological regions in terms of farm characteristics, land ownership, the number of cattle (large ruminants), the number of sheep and goats (small ruminants), and the type of livestock farming practiced. Based on the characteristics of the ecological regions, it is concluded that diversifying farm income, creating non-agricultural income sources, and providing additional incentives for disadvantaged pasture-based livestock systems can contribute to sustainable livestock production and mitigate the impacts of climate change. The study provides realistic and achievable recommendations aimed at reducing the adverse effects of climate change on pastures, enhancing the sustainability of pasture-based livestock farming, and improving farmers' livelihoods. These recommendations are intended to guide policymakers and increase both current and future adaptive capacity to climate change. Furthermore, it emphasizes that adaptation efforts to reduce the impacts of climate change in different ecological regions must be carried out through collaboration among all stakeholders and should be based on region-specific strategies. In conclusion, it is found that policymakers and stakeholders in livestock development should formulate and implement interventions that encourage farmers' awareness and adaptive capacity to climate change, while addressing the identified barriers to improving livestock productivity in the study area.