Perceived parental child-rearing practices and social anxiety in Turkish adolescents
Algılanan anne-baba çocuk yetiştirme davranışları ve Türk ergenlerde sosyal anksiyete
- Tez No: 98683
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
IV ABSTRACT Perceived Parental Child-Rearing Behavior and Social Anxiety in Turkish Adolescents by Yudum Akyıl The main purpose of this study was to investigate the effects of perceived parental child-rearing practices on social anxiety of Turkish adolescents and to identify the practices that contribute specifically to social anxiety. The effects of age of the subjects and sociodemographic variables on perceived child-rearing practices and on social anxiety were investigated as well. The sample consisted of 284 students from 2 high-schools: 145 thirteen year olds and 139 sixteen year olds. The students completed EMBU (memories of my upbringing, Perris, et.al, 1980), US (Inventory of Interpersonal Situations, Van Dam Baggen and Kraaimaat, 1987) and STAI-T (State-Trait Anxiety Inventory-Trait anxiety subscale, Spielberger,1970). Results indicated that perceived“Overprotection”by the mother and“Emotional Warmth”of the father were the child-rearing practices that had most contribution to social anxiety. Additionally, subjects who perceived their mothers as“high care-low protection”were found to score lower on social anxiety than those who perceived their mothers as“high care- high protection”and 'low care-lowprotection“. The practices that was effective on trait anxiety were ”Rejection“ and ”Overprotection" by the mother. The effect of age was found only for female subjects, 13 year old girls scored higher on social anxiety than 16 year olds. The only effect that sociodemographic variables had on social anxiety was the effect of mothers' occupation on male students' social anxiety. However, a number of them were found to be associated with perceived child-rearing practices. Findings were discussed in terms of different theories and cultural issues.
Özet (Çeviri)
VI Kısa Özet Algılanan Anne-Baba Çocuk Yetiştirme Davranışları ve Türk Ergenlerde Sosyal Anksiyete Bu araştırmanın asıl amacı algılanan anne-baba çocuk yetiştirme davranışlarının Türk ergenlerin sosyal anksiyeteleri üzerindeki etkisine bakmak ve özellikle sosyal anksiyeteyi etkileyen davranışları bulmaktır. Aynı zamanda, deneklerin yaşı ve sosyodemografîk değişkenlerin bu davranışlar ve sosyal anksiyete üzerindeki etkisi de incelenmiştir. Ömeklem, 2 okuldan alman 284 öğrenciden oluşmaktadır. Bu öğrencilerin 145 tanesi 13, 139 tanesi ise 16 yaşındadır. Her öğrenci, EMBU (yetiştirilme anılarım, Perris ve arkadaşları, 1980), ÜS (Kişilerarası Durum Envanteri, Van Dam- Baggen ve Kraaimaat,1987) ve STAI-T (Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri-Sürekli kaygı alttesti, Spielberger, 1970) anketlerini doldurmuşlardır. Sonuçlar, annenin aşın korumacılığının ve babanın duygusal sıcaklığının sosyal anksiyeteye en fazla etki eden çocuk yetiştirme davranışları olduğunu göstermiştir. Ayrıca, annelerini“yüksek ilgi-düşük koruma”olarak algılayan deneklerin sosyal anksiyete puanlarının“yüksek ilgi-yüksek koruma”ve“düşük ilgi- düşük koruma”olarak algılayan deneklerden daha az olduğu bulunmuştur. Sürekli kaygı üzerinde etki yapan davranışların ise annenin reddi ve aşın korumacılığı olduğu saptanmıştır.vıı Yaşın sosyal anksiyete üzerindeki etkisi yalnızca kız denekler için bulunmuştur. 13 yaşındaki kızların sosyal anksiyete seviyeleri 16 yaşındaki kızlardan daha yüksek olduğu saptanmıştır. Sosyodemografik değişkenlerden sadece annenin çalışma durumunun erkek deneklerin sosyal anksiyetesi üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Ancak, birçoğu algılanan anne-baba çocuk yetiştirme davranışlarını etkilemektedir. Bulgular değişik teoriler ve kültürel konular kapsamında tartışılmıştır.